×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Linie Emirates uczciły setną rocznicę urodzin założyciela ZEA


Sześć samolotów linii Emirates w specjalnym malowaniu "Rok Zayeda" wylądowało 6 maja br. na sześciu kontynentach. W ten sposób linie uczciły setną rocznicę narodzin ojca założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana.
Dziś obchodzimy setną rocznicę urodzin założyciela ZEA, Jego Wysokości Szejka Zayeda, który poświęcił życie na budowanie kwitnących i tętniących życiem ZEA. Zasady i inicjatywy, które zainicjował, stały się fundamentem rozwoju naszego kraju. Mamy nadzieję, że dzięki specjalnym malowaniom naszych samolotów godnie uhonorujemy jego pamięć i spuściznę oraz pomożemy rozpowszechniać jego inspirujący dorobek na całym świecie - powiedział 6 maja JE Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes i dyrektor generalny grupy Emirates.

6 maja tj. w dniu narodzin Szejka Zayeda, 6 samolotów wylądowało na 6 lotniskach na 6 różnych kontynentach.Tego dnia samoloty w malowaniu "Rok Zayeda" wylądowały w Bejrucie, Nowym Jorku, Bolonii, Perth, Mauritiusie oraz w Sao Paulo. Za wyjątkiem Bolonii do której przyleciał Boeing 777-300ER, połączenia zostały obsłużone największymi samolotami A380.

A380 linii Emirates w Sao Paulo / fot. Emirates

Pierwsze malowanie upamiętniające setną rocznicę narodzin Szejka Zayeda zaprezentowano w listopadzie 2017 roku na kadłubie setnego Airbusa A380 we flocie emirackiej linii. Łącznie 10 samolotów Emirates prezentuje to specjalne malowanie. Samoloty w malowaniu "Rok Zayeda" latają do ponad 90 miast i wykonały już ponad 1800 lotów.

Szejk Zayed bin Sultan Al Nahyan urodził się 6 maja 1918 roku w Al-Ain. Od 6 sierpnia 1966 był emirem Abu Zabi. Emir Zayed był zdeterminowany do utworzenia niepodległej federacji złożonej z okolicznych Emiratów. W 1971 został wybrany pierwszym prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Stanowisko to piastował do końca życia tj. do 2 listopada 2004 roku. Miał opinię władcy liberalnego, który rozwinął współpracę ze światem zachodnim, dopuścił niezależne media i wprowadził tolerancję chrześcijan. Niezależnie od tego prowadził tradycyjne, pobożne życie muzułmańskie. Uchodził za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. W 2004 roku Forbes wycenił jego majątek na ok. 20 mld USD. Wiele obiektów w tym arabskim kraju nazwanych jest na cześć zmarłego władcy m.in wspaniały Wielki Meczet w Abu Zabi (przy którym władca został pochowany), most projektu Zahy Hadid także położony w Abu Zabi czy główna arteria komunikacyjna przecinająca Dubaj.
gość_e3686 - Profil
gość_e3686
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie