" />

Linie Emirates uczciły setną rocznicę urodzin założyciela ZEA

9 maja 2018 08:38
Sześć samolotów linii Emirates w specjalnym malowaniu "Rok Zayeda" wylądowało 6 maja br. na sześciu kontynentach. W ten sposób linie uczciły setną rocznicę narodzin ojca założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana.

Reklama
- Dziś obchodzimy setną rocznicę urodzin założyciela ZEA, Jego Wysokości Szejka Zayeda, który poświęcił życie na budowanie kwitnących i tętniących życiem ZEA. Zasady i inicjatywy, które zainicjował, stały się fundamentem rozwoju naszego kraju. Mamy nadzieję, że dzięki specjalnym malowaniom naszych samolotów godnie uhonorujemy jego pamięć i spuściznę oraz pomożemy rozpowszechniać jego inspirujący dorobek na całym świecie - powiedział 6 maja JE Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes i dyrektor generalny grupy Emirates.

6 maja tj. w dniu narodzin Szejka Zayeda, 6 samolotów wylądowało na 6 lotniskach na 6 różnych kontynentach.Tego dnia samoloty w malowaniu "Rok Zayeda" wylądowały w Bejrucie, Nowym Jorku, Bolonii, Perth, Mauritiusie oraz w Sao Paulo. Za wyjątkiem Bolonii do której przyleciał Boeing 777-300ER, połączenia zostały obsłużone największymi samolotami A380.

A380 linii Emirates w Sao Paulo / fot. Emirates

Pierwsze malowanie upamiętniające setną rocznicę narodzin Szejka Zayeda zaprezentowano w listopadzie 2017 roku na kadłubie setnego Airbusa A380 we flocie emirackiej linii. Łącznie 10 samolotów Emirates prezentuje to specjalne malowanie. Samoloty w malowaniu "Rok Zayeda" latają do ponad 90 miast i wykonały już ponad 1800 lotów.

Szejk Zayed bin Sultan Al Nahyan urodził się 6 maja 1918 roku w Al-Ain. Od 6 sierpnia 1966 był emirem Abu Zabi. Emir Zayed był zdeterminowany do utworzenia niepodległej federacji złożonej z okolicznych Emiratów. W 1971 został wybrany pierwszym prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Stanowisko to piastował do końca życia tj. do 2 listopada 2004 roku. Miał opinię władcy liberalnego, który rozwinął współpracę ze światem zachodnim, dopuścił niezależne media i wprowadził tolerancję chrześcijan. Niezależnie od tego prowadził tradycyjne, pobożne życie muzułmańskie. Uchodził za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. W 2004 roku Forbes wycenił jego majątek na ok. 20 mld USD. Wiele obiektów w tym arabskim kraju nazwanych jest na cześć zmarłego władcy m.in wspaniały Wielki Meczet w Abu Zabi (przy którym władca został pochowany), most projektu Zahy Hadid także położony w Abu Zabi czy główna arteria komunikacyjna przecinająca Dubaj.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy