×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Uzbekistan Airways wycofują iły 114


Linie lotnicze Uzbekistan Airways z dniem 1 maja br. wstrzymały komercyjne operacje lotnicze iłów 114-100. Przewoźnik był jednym z niewielu na świecie operatorów maszyn tego typu.


Decyzja o wycofaniu wszystkich sześciu iłów 114 z komercyjnej służby podyktowana jest tym, że linie Uzbekistan Airways planują dokonać unifikacji floty. Iły zostaną wystawione na sprzedaż, natomiast ich miejsce we flocie zastąpią airbusy A320ceo oraz A320neo, informuje przewoźnik. 

Iły 114 są rzadkim modelem samolotów. Do tej pory wyprodukowano jedynie 20 sztuk tych turbośmigłowych maszyn regionalnych. W lipcu 2012 r. roku produkcja iłów 114 została czasowo wstrzymana, a ostatni wyprodukowany samolot został dostarczony do Uzbekistan Airways w maju 2013 r. 

Zakłady Iljuszyna były zmuszone do zakończenia produkcji iłów 114, gdy rząd Uzbekistanu podjął decyzję o zmianie funkcji linii montażowej w Taszkiencie, gdzie produkowane były maszyny, pomimo tego, iż strona Rosyjska planowała kontynuację produkcji i zapewniała o dużym popycie na ten model samolotu.  


W 2016 r. rosyjski producent ogłosił, że wznowi produkcję iłów 114 ze zmienionymi, w pełni rosyjskim częściami. Pierwsza maszyna ze wznowionej produkcji zgodnie z planami na wystartować w 2019 r., natomiast wejście do komercyjnej służby planowane jest na 2021 r. Samoloty miałyby być produkowane w tempie 12-18 maszyn miesięcznie. W 2017 r. Iljuszyn podpisał list intencyjny z koncernem Pratt & Whitney Canada o dostawie silników PW127H, które miałyby służyć do napędzania iłów 114.

Nie wykluczone także, że iły 114 będą produkowane także w Indiach, gdzie rosyjski samolot regionalny wsparłby postępujący dynamiczny rozwój branży lotniczej. Wiele z linii lotniczych z Indii miało kłopoty z płynnością finansową, co ograniczało ich zdolność do leasingu samolotów produkcji zachodniej. Dostępność tańszych rosyjskich maszyn i samolotów rodzimej produkcji na licencji rosyjskiej może być odpowiedzią na ten problem.

fot. Dmitry Terekhov (Flickr/CC)
gość_7d9c7 - Profil
gość_7d9c7
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie