×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Indie zainteresowane rosyjskimi samolotami


Zakup samolotów Suchoj SSJ100 oraz wznowienie produkcji samolotu Ił-114 w Indiach to jeden z tematów rozmów rosyjsko-indyjskiej grupy roboczej modernizacji i współpracy przemysłowej.


O tym, że Indie chcą zakupić samoloty Suchoj SSJ100 poinformował wiceminister przemysłu i handlu Rosji, Aleksandr Potapow, tuż przez wizytą w New Delhi. Chęć zakupu tego samolotu wyraziło kilku przewoźników z Indii i w tej chwili prowadzone są rozmowy w tym temacie. Równocześnie prowadzone są rozmowy z indyjskim urzędem lotnictwa na temat uznania certyfikacji lotniczych SSJ 100.

Zdaniem rosyjskiego wiceministra, władzom w Indiach zależy na produkcji własnego samolotu regionalnego i Rosja chętnie włączyłaby się w ten projekt:

- Na wniosek Indii przesłaliśmy naszą propozycję ustanowienia joint venture z należącymi do rządu Indii zakładami produkującymi samoloty Hindustan Aeronautics Limited (HAL), by produkować samoloty Iljuszyn-114-300 - mówi Potapow cytowany przez agencję TASS.

Ił-114 to dwusilnikowy, dolnopłatowy turbośmigłowy samolot regionalny produkcji rosyjskiej, zabierający na pokład do 64 pasażerów. Samolot ten produkowany był w latach 1992-2012, łącznie wyprodukowano jedynie 20 sztuk maszyny. Jego głównymi użytkownikami są Uzbekistan Airways ( sześć maszyn) oraz rosyjskie linie Vyborg Airlines (dwie maszyny). 

Indie postrzegane są jako rynek lotniczy o największym potencjale wzrostu. W kwietniu tego roku agencja konsultingowa KPMG opublikowała raport, według którego w 2020 r. państwo to będzie trzecim rynkiem lotniczym świata po USA i Chinach, a do 2030 r. stanie się liderem. W tej chwili w Indiach z transportu lotniczego korzysta jedynie 0,5 proc. populacji.

Wiele z linii lotniczych z Indii miało kłopoty z płynnością finansową, co ograniczało ich zdolność do leasingu samolotów produkcji zachodniej. Dostępność tańszych rosyjskich maszyn i samolotów rodzimej produkcji na licencji rosyjskiej może być odpowiedzią na ten problem.gość_24b36 - Profil
gość_24b36
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie