Alitalia pod lupą Komisji Europejskiej

25 kwietnia 2018 09:21
Komisja Europejska wszczęła szczegółowe dochodzenie, którego celem jest ustalenie, czy opiewająca na 900 mln EUR, włoska pożyczka pomostowa na rzecz Alitalii, stanowi pomoc państwa oraz czy jest zgodna z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi pomocy dla przedsiębiorstw będących w trudnej sytuacji.
Reklama
- Komisja ma obowiązek dopilnować, aby pożyczki udzielane przedsiębiorstwom przez państwa członkowskie były zgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa. Zbadamy, czy tak jest w przypadku Alitalii – mówi Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji cytowana w komunikacie prasowym.

Alitalia to włoska linia lotnicza, należąca do konsorcjum Compagnia Aerea Italiana (CAI), które posiada 51 proc. udziałów i Etihad Airways, posiadającego 49 proc. Włoski przewoźnik od kilku lat znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Rok temu, 24 kwietnia 2017 r., personel Alitalii odrzucił plan cięcia kosztów, który miał tę sytuację poprawić. Decyzja ta była równoznaczna z brakiem dodatkowego finansowania ze strony akcjonariuszów. W wyniku tego, 2 maja 2017 r. Alitalia została poddana postępowaniu upadłościowemu, na mocy włoskiego prawa upadłościowego.

By zapewnić linii finansowanie w okresie prowadzonego postępowania, rząd włoski przyznał w maju 2017 r. spółce Alitalia kredyt, w wysokości 600 mln EUR. Pożyczka ta została powiększona o dodatkowe 300 mln EUR w październiku 2017 r. Prowadzący postępowanie upadłościowe rozpoczęli także procedurę przetargową, mającą na celu znalezienie nabywcy aktywów Alitalii.


W styczniu 2018 r. Włochy zgłosiły całkowitą kwotę pożyczki przyznanej Alitalii, wynoszącą 900 mln EUR, jako pomoc na ratowanie i restrukturyzację spółki, w rozumieniu przepisów UE, dotyczących wspierania przez państwo przedsiębiorstw, które znajdują się w trudnej sytuacji. Posunięcie to było następstwem licznych skarg otrzymywanych przez Komisję Europejską, wedle których finansowe wsparcie udzielone Alitalii przez włoski rząd nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami UE.

Według Komisji Europejskiej, pożyczka udzielona przez państwo może stanowić pomoc dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji, ale taka interwencja musi odbywać się w warunkach, odpowiadających warunkom rynkowym. Przedmiotem dochodzenia będzie sprawdzenie, czy w przypadku pożyczki udzielonej Alitalii spełnione zostały warunki określone w wytycznych. Komisja obawia się, że pomoc włoskiego rządu wykracza ponad niezbędne minimum, a czas trwania pożyczki nie mieści się w ustawowych sześciu miesiącach.

Dochodzenie wszczęto tuż po tym, jak trzy konkurencyjne linie przystąpiły do przetargu, mającego na celu przejęcie aktywów przewoźnika z Włoch. Według Carlo Calendy, włoskiego ministra rozwoju gospodarczego, Lufthansa jest najbardziej obiecującym kandydatem do przejęcia sterów Alitalii. Swojego zainteresowania wykupieniem spółki nie kryją również EasyJet i Wizz Air. Sprawę dodatkowo skomplikował wynik mających miejsce w marcu, parlamentarnych wyborów we Włoszech, który wciąż nie przyczynił się do powstania nowego rządu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy