×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Alitalia pod lupą Komisji Europejskiej


Komisja Europejska wszczęła szczegółowe dochodzenie, którego celem jest ustalenie, czy opiewająca na 900 mln EUR, włoska pożyczka pomostowa na rzecz Alitalii, stanowi pomoc państwa oraz czy jest zgodna z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi pomocy dla przedsiębiorstw będących w trudnej sytuacji.


- Komisja ma obowiązek dopilnować, aby pożyczki udzielane przedsiębiorstwom przez państwa członkowskie były zgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa. Zbadamy, czy tak jest w przypadku Alitalii – mówi Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji cytowana w komunikacie prasowym.

Alitalia to włoska linia lotnicza, należąca do konsorcjum Compagnia Aerea Italiana (CAI), które posiada 51 proc. udziałów i Etihad Airways, posiadającego 49 proc. Włoski przewoźnik od kilku lat znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Rok temu, 24 kwietnia 2017 r., personel Alitalii odrzucił plan cięcia kosztów, który miał tę sytuację poprawić. Decyzja ta była równoznaczna z brakiem dodatkowego finansowania ze strony akcjonariuszów. W wyniku tego, 2 maja 2017 r. Alitalia została poddana postępowaniu upadłościowemu, na mocy włoskiego prawa upadłościowego.

By zapewnić linii finansowanie w okresie prowadzonego postępowania, rząd włoski przyznał w maju 2017 r. spółce Alitalia kredyt, w wysokości 600 mln EUR. Pożyczka ta została powiększona o dodatkowe 300 mln EUR w październiku 2017 r. Prowadzący postępowanie upadłościowe rozpoczęli także procedurę przetargową, mającą na celu znalezienie nabywcy aktywów Alitalii.


W styczniu 2018 r. Włochy zgłosiły całkowitą kwotę pożyczki przyznanej Alitalii, wynoszącą 900 mln EUR, jako pomoc na ratowanie i restrukturyzację spółki, w rozumieniu przepisów UE, dotyczących wspierania przez państwo przedsiębiorstw, które znajdują się w trudnej sytuacji. Posunięcie to było następstwem licznych skarg otrzymywanych przez Komisję Europejską, wedle których finansowe wsparcie udzielone Alitalii przez włoski rząd nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami UE.

Według Komisji Europejskiej, pożyczka udzielona przez państwo może stanowić pomoc dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji, ale taka interwencja musi odbywać się w warunkach, odpowiadających warunkom rynkowym. Przedmiotem dochodzenia będzie sprawdzenie, czy w przypadku pożyczki udzielonej Alitalii spełnione zostały warunki określone w wytycznych. Komisja obawia się, że pomoc włoskiego rządu wykracza ponad niezbędne minimum, a czas trwania pożyczki nie mieści się w ustawowych sześciu miesiącach.

Dochodzenie wszczęto tuż po tym, jak trzy konkurencyjne linie przystąpiły do przetargu, mającego na celu przejęcie aktywów przewoźnika z Włoch. Według Carlo Calendy, włoskiego ministra rozwoju gospodarczego, Lufthansa jest najbardziej obiecującym kandydatem do przejęcia sterów Alitalii. Swojego zainteresowania wykupieniem spółki nie kryją również EasyJet i Wizz Air. Sprawę dodatkowo skomplikował wynik mających miejsce w marcu, parlamentarnych wyborów we Włoszech, który wciąż nie przyczynił się do powstania nowego rządu.gość_65f6e - Profil
gość_65f6e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie