Gość Pasażera: Anna Midera (PL Łódź)

3 kwietnia 2018 09:00
18 komentarzy
Podczas rozmów z przewoźnikami, nie będę musiała już więcej poświęcać czasu na wyjaśnienia, że lotnisko jest odpowiednio duże do obsługi 2 mln pasażerów. Wystarczy, że powiem jedno zdanie: „Mamy w Łodzi Lufthansę” - przekonuje w rozmowie z Pasazer.com Anna Midera, prezeska Łódź Airport.
Reklama
Po pojawieniu się w Łodzi Lufthansy, Midera widzi przyszłość łódzkiego lotnisko w kolorowych barwach . Przekonuje, że posiadanie w porcie linii z duża renomą wpłynie korzystnie na przyszłe negocjacje z innymi przewoźnikami. Zapraszamy na całą rozmowę z prezeską Łódź Airport.

Pasazer.com: Jakie ma Pani oczekiwania w związku z uruchomieniem nowego połączenia do Monachium przez Lufthansę? Czy to początek lepszego etapu dla lotniska w Łodzi?

Anna Midera: Myślę, że tak. Przede wszystkim to bardzo dobry kierunek i bardzo dobry port przesiadkowy z bogatą ofertą połączeń. Ponadto Lufthansa, która jest najlepszą europejską linią dba o klienta, dba o standardy i wybiera te miejsca i lotniska, które te standardy spełniają. Teraz, podczas rozmów z przewoźnikami, nie będę musiała już więcej poświęcać czasu na wyjaśnienia, że lotnisko jest odpowiednio duże do obsługi 2 mln pasażerów, że pas startowy ma 2,5 km i cała infrastruktura jest świetnie przygotowana. Wystarczy, że powiem jedno zdanie „Mamy w Łodzi Lufthansę”.


Pasazer.com: Podczas dzisiejszej inauguracji połączenia do Monachium można słychać było pozytywne opinie od przedstawicieli Lufthansy i gości z Frankfurtu na temat waszego lotniska. Co przykuło ich uwagę?

Anna Midera: Przestrzeń, estetyka i funkcjonalność. Dzisiaj po raz pierwszy mieliśmy okazję pokazać nowym gościom z Niemiec nasze lotnisko. Nie spodziewali się, że nasz port tak wygląda i że jest przygotowany do obsługi tak dużej liczby pasażerów – choć oczywiście audyt został przez służby Lufthansy zrobiony wcześniej. Cieszę się, bo taka opinia na zewnątrz jest dla nas bardzo ważna.

Pasazer.com: Czy przedstawiciele z Frankfurtu to mała zapowiedź dalszej współpracy z Lufthansą?

Anna Midera: Będziemy dopieszczać tego przewoźnika, żeby w pierwszej kolejności doprowadzić do zwiększenia częstotliwość, a później – być może - rozmawiać o kolejnym hubie.

Pasazer.com: Czy w Łodzi możemy spodziewać się innych przewoźników? Jaki jest Pani pomysł na przyciągnięcie potencjalnych linii do Łodzi?

Anna Midera: Pomysł jest prosty. Prezentacja twardych danych statystycznych. Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce. Ma 700 tysięcy mieszkańców, dynamicznie rozwija się gospodarczo, zmienia się, pięknieje z każdym dniem. Aglomeracja liczy ok 1,2 mln. a województwa jeszcze więcej. Bardzo duże znaczenie dla nas ma zaangażowanie pani Prezydent i służb Marszałka Województwa w proces negocjacji. Miasto posiada 96 proc. udziałów w spółce Port Lotniczy Łódź, a Urząd Marszałkowski około 4 proc. Trzeba podkreślić, że nasi udziałowcy bardzo nas wspierają. Zatem zachętą dla przewoźników powinna być liczba potencjalna pasażerów – ich przyszłych klientów. A tu ich nie brakuje.


Pasazer.com: Jaka jest Pani wizja rozwoju portu lotniczego na najbliższe lata?

Anna Midera: Założyliśmy w krótkoterminowej strategii, że chcielibyśmy osiągnąć około 500 tys. pasażerów w ciągu pięciu lat. Realizujemy krok po kroku nasze założone cele i myślę, że to jest realne. Jestem optymistycznie nastawiona do tego procesu. Ponadto mam wspaniały zespół, więc być może uda się ten cel osiągnąć szybciej. 500 tys. pasażerów rocznie za 4 lata jest realne. Biorąc pod uwagę rozwój rynku lotniczego, który wspólnie śledzimy – widzimy, że liczba pasażerów w Polsce i na świecie z roku na rok rośnie, a w połączeniu z dynamicznie rozwijającą się lokalną gospodarką daje nam nadzieję na przyszłość.

Pasazer.com: Jakie są obecnie prowadzone inwestycje na lotnisku, bądź jakie działania zostały ostatnio zrealizowane w porcie?

Anna Midera: Wszystkie najważniejsze inwestycje zostały już zrealizowane. Lotnisko jest przygotowane do obsługi ok. 2 mln pasażerów, więc obecnie musimy ich tylko pozyskać.

Pasazer.com: Czy obecnie są prowadzone rozmowy z przewoźnikami?

Anna Midera: Oczywiście! Z wieloma, ale o szczegółach mówić nie mogę.

Pasazer.com: A czy może któreś rozmowy są już na bardziej zaawansowanym etapie?

Anna Midera: Idzie wiosna, ptaszki coś ćwierkają, zobaczymy (śmiech).


Pasazer.com: Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” wybrało na lokalizację alternatywnego lotniska dla Warszawy – Radom. Czy Łódź nie jest lepiej zlokalizowana jeżeli chodzi o położenie i infrastrukturę?

dr Anna Midera: Oczywiście, że jest.

Pasazer.com: Dziękujemy bardzo za rozmowę i życzymy dalszego rozwoju.

fot. Łódź Airport

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ae0fc 2018-04-08 09:22   
gość_ae0fc - Profil gość_ae0fc
Moim zdaniem w ciągu 5 lat Łódź bez problemu osiągnie poziom 1,5 - 2,5 mln paxów. A to dlatego, że WAW jest już zapchana, Modlin zablokowany. A Łodzianie latają głównie z WAW, WMI i KTW. Z tej grupy tylko KTW nie ma ograniczeń przepustowości.

I Ryanowi i Wizz-owi do tej pory bardziej opłacało się dokładać połączenia do Modlina (Ryan) i Okęcia (Wizz). A teraz z wyżej wymienionej grupy Wizz może rozwijać się tylko w KTW.

Łódź przyciąga inwestorów zagranicznych i jest już pewna grupa paxów, która zapłaciłaby więcej. Jeśli grupa Lufy zaproponowałaby 20 połączeń tygodniowo, to wzięła by ponad 80% ruchu biznesowego.

Moim zdaniem Łódź jest wystarczająco atrakcyjna by przyciągnąć turystów typu "nachlaj się w weekend". Władze powinny popierać poprzez niższe czynsze restauracje z minibrowarami i z muzyką na żywo.

Na miejscu władz Łodzi zainwestowałbym w autobus do któregoś dworca kolejowego jeżdżący co 5 minut.
gość_43ecc 2018-04-04 19:37   
gość_43ecc - Profil gość_43ecc
W Łodzi zawsze wymówki, Adria zła, Lufthansa do MUC też zła. Może warto powiedzieć sobie wprost, że to lotnisko jest niepotrzebne. Jeśli Lufa nie potrafi zapełnić 20% samolotu to jest ostatni przewoźnik tradycyjny w tym mieście.
gość_1a0f2 2018-04-04 09:24   
gość_1a0f2 - Profil gość_1a0f2
@36b54: Nie bój, nie bój rozkręci się. Niech tylko ceny biletów spadną poniżej 2 tysięcy zł, bo teraz wychodzi taniej podróżować z Warszawy nic dziwnego, że tak mało paxów i zmienią rozkład na podobny do tego jaki miała Adria, która latała pełna na tej trasie. Lufthansa sama daje ciała w wielu aspektach, od rozkładu po przesiadki, które wprowadzono dopiero w ostatniej chwili. Trochę dziwi, że tak poważna linia, robi takie buble.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy