Łódź: Za cztery lata pół miliona pasażerów

30 marca 2018 13:46
15 komentarzy
Anna Midera, prezeska lotniska w Łodzi chce, aby za cztery lata lotnisko obsługiwało pół miliona pasażerów rocznie. Ma w tym pomóc m.in. Lufthansa, która w środę (28.03) rozpoczęła regularne loty z Łodzi.
Reklama
Lotnisko w Łodzi notowało dobre wyniki przewozowe do 2012 roku, kiedy obsłużyło 462 tys. pasażerów. Od tego momentu port notował spadki związane z wycofaniem się kolejnych przewoźników oraz ograniczeniem oferowania przez pozostałych.W 2013 roku z lotniska odleciał Wizz Air, rezygnując z lotów do Dortmundu i Londynu, a w 2017 roku wycofała się słoweńska Adria, która na lotnisku posiadała bazę operacyjną i operowała do Monachium, Paryża i Amsterdamu. W ub. roku w Łodzi odprawiono tylko 207,4 tys. pasażerów, co 14 proc. mniej niż rok wcześniej i ponad połowę mniej pasażerów jak w rekordowym 2012 roku.

Midera chce powstrzymać trend spadkowy. Pojawienie się w Łodzi Lufthansy w Łodzi z lotami do do Monachium jest nadzieją na odbicie.- Będziemy dopieszczać tego przewoźnika, żeby w pierwszej kolejności doprowadzić do zwiększenia częstotliwość, a później być może rozmawiać o kolejnym hubie - mówi dr Anna Midera, prezeska Łódź Airport w rozmowie z Pasazer.com.

Według informacji Pasazer.com lotnisko prowadzi rozmowy z innymi przewoźnikami, a pięcioletnia strategia rozwoju łódzkiego lotniska może zostać zrealizowana wcześniej niż wstępnie zakładano. - Założyliśmy w krótkoterminowej strategii, że chcielibyśmy osiągnąć około 500 tys. pasażerów w ciągu pięciu lat. Realizujemy krok po kroku nasze założone cele i myślę, że to jest realne. Jestem optymistycznie nastawiona do tego procesu. Ponadto mam wspaniały zespół, więc być może uda się ten cel osiągnąć szybciej. 500 tys. pasażerów rocznie za 4 lata jest realne - dodaje prezes Łódź Airport.

Pozytywny wpływ na łódzkie lotnisko ma mieć także dynamiczny rozwój ruchu lotniczego w Polsce. W 2017 roku po raz pierwszy w historii polskie lotniska obsłużyły w ciągu jednego roku ponad 40 mln pasażerów. To ponad 17 proc. więcej pasażerów niż rok wcześniej. - Biorąc pod uwagę rozwój rynku lotniczego, który wspólnie śledzimy. Widzimy, że liczba pasażerów w Polsce i na świecie z roku na rok rośnie, a w połączeniu z dynamicznie rozwijającą się lokalną gospodarką daje nam nadzieję na przyszłość - mówi Midera.


Lotnisko w Łodzi posiada dobrą infrastrukturę, terminal przystosowany do obsługi 2 mln pasażerów, a także drogę startową o długości 2,5 km. W ub. roku zostały zrealizowane także wszystkie inwestycje w porcie.

Obecnie z Łodzi, oprócz lotów do Monachium, możemy polecieć na pokładzie Ryanaira do Dublina, East Midlands i Londynu Stansted, a od 12 maja także do Aten. W sezonie letnim pasażerowie będą mogli skorzystać z lotów czarterowych do Antalyi i Burgas.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Marcin14 2018-04-11 12:37   
Marcin14 - Profil Marcin14
@banan86, w mojej analizie kierowałem się Google Maps, które trasę z centrum Lublina na WAW pokazują poprzez DK79, która prowadzi prosto na lotnisko (z ominięciem miejskiej części Warszawy) i która wskazuje czas przejazdu 2 h 22 min i odległość 176 km. Podobna analiza dla centrum Łodzi to 1 h 20 min i odległość 138 km. Oczywiście wiele zależy od dokładnego punktu wyjazdu i czasu dnia, w którym odbywa się podróż i nie neguję, że z Łodzi na WAW można dostać się szybciej, ale mimo wszystko nie widzę jakiejś kolosalnej różnicy (38 km to moim zdaniem niewiele przy tym rzędzie odległości). Jak to jednak wygląda w praktyce, nie mam kompletnie pojęcia, gdyż po prostu nie wiem, co myślą na temat latania z WAW i dojeżdżania tam pasażerowie z Lublina.
banan86 2018-04-07 19:19   
banan86 - Profil banan86
Marcin14: A jednak jest spora różnica między Lublinem a Łodzią. 120 km z Łodzi na Okęcie pokonasz w niewiele ponad godzinę natomiast 170 km z Lublina jedzie się dobre 3 godziny (jeszcze trzeba się przez całą Warszawę przebić). To robi sporą różnicę. Pytanie powinno brzmieć dlaczego Łódź nie robi nic by przyciągnąć warszawiaków do swojego lotniska? Ano tak.... Jest przecież Modlin. A z Modlinem nie da się wygrać.
gość_406fe 2018-04-01 00:26   
gość_406fe - Profil gość_406fe
najpierw zaorała lotnisko, które osiągnęło najlepszy wynik, PO za rokiem kiedy zaczęło praktycznie działalność, zlikwidowała wszystkie czartery i tera chce odbudowywać POtencjał!
Praktycznie w tym roku przybyło 11/2 kierunku! To wszystko? Antalyę zlikwidowała, a teraz biura podróży, które prowadziły ten kierunek nie są przygotowane do ofert na ten rok!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy