"Lądujemy na lotnisku im. Rodziny Ulmów"

29 marca 2018 11:07
25 komentarzy
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zaproponował, aby lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce nosiło nazwę Rodziny Ulmów. Celem pomysłu jest upamiętnienie Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.
Reklama
W poniedziałek (26.03) podczas sejmiku podkarpackiego radni stanowisko dotyczące oddania hołdu wszystkim Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Jest to związane z dwoma ważnymi datami dla Podkarpacia wypadającymi w marcu; 17 marca - druga rocznica powstania Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz 24 marca - 74. rocznica śmierci rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów z rodziny Szallów i Goldmanów.

Marszałek województwa Władysław Ortyl wniósł do uchwały poprawkę z propozycją, aby lotnisko w Rzeszowie otrzymało swojego patrona w związku z rocznicą wspomnianych wydarzeń.

- Nie ma lepszej wizytówki województwa, bardziej eksponowanego miejsca, które mogłoby nosić imię Rodziny Ulmów. Wierzę, że tak jak stewardesa mówi: "Lądujemy na lotnisku im. Chopina", tak kiedyś będzie mówić: "Lądujemy na lotnisku im. Rodziny Ulmów w Rzeszowie" - powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego w rozmowie z rzeszowskim wydaniem Gazety Wyborczej.


Uchwała wraz z poprawką marszałka została przyjęta poprzez aklamację.

- To jest propozycja, teraz od zarządu portu lotniczego i udziałowców zależy, czy lotnisko będzie nosić imię Rodziny Ulmów – wyjaśnia Tomasz Leyko, rzecznik marszałka.

Samorząd województwa podkarpackiego jest większościowym udziałowcem portu w Jasionce, drugim jest Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6ebd2 2018-04-02 11:01   
gość_6ebd2 - Profil gość_6ebd2
Maria Skłodowska - Curie ma lubelskie korzenie (stąd zresztą uniwersytet jej imienia w Lublinie) a to że urodziła się w Warszawie to przypadek.
lysypiotr76 2018-04-01 01:01   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
aguirre - Chyba krakowskie lotnisko jest pierwszym w Polsce które dostało patrona. Było to w 1995. Pozostałe lotniska patronów obrały już w XXI wieku. Natomiast pomysł Marszałka uważam zupełnie za nietrafiony. Ogólnie patron nie wnosi nic nowego dla lotniska. Jako warszawiak po 40-ce sam myśląc o warszawskim lotnisku , myślę o Okęciu, choć oficjalna nazwa to Lotnisko Chopina.
adam7691 2018-03-31 22:35   
adam7691 - Profil adam7691
gość_7aed5@: rzeczywiście Amerykanie mają trochę inne podejście, moim zdaniem troche nadumane, La Guardia - burmistrz Nowego Jorku, Hartsfield - burmistrz Atlanty, Jackson - burmistrz Atlanty, wszystkie osoby bardzo ważne dla rozwoju miast w których znajdują się te lotniska, u nas narzazie takich nie widzę, nie mają nic wspólnego z martyrologią,
dla Rzeszowa nie jestem w stanie nic zaproponować, nie znam zasłużonych osób z tego regionu, może rzeczywiście najlepszy byłby Łukasiewicz, z Podkarpacia pochodzą również Tadeusz Nalepa, Władysław Sikorski, ......

gość_a3047@: nie zgodzę się z tobą, będąc w Brazylii w pewnej sytuacji byłem pytany o Madam Sklodowska, a nie Madam Curie
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy