×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


"Lądujemy na lotnisku im. Rodziny Ulmów"


Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zaproponował, aby lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce nosiło nazwę Rodziny Ulmów. Celem pomysłu jest upamiętnienie Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.


W poniedziałek (26.03) podczas sejmiku podkarpackiego radni stanowisko dotyczące oddania hołdu wszystkim Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Jest to związane z dwoma ważnymi datami dla Podkarpacia wypadającymi w marcu; 17 marca - druga rocznica powstania Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz 24 marca - 74. rocznica śmierci rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów z rodziny Szallów i Goldmanów. 

Marszałek województwa Władysław Ortyl wniósł do uchwały poprawkę z propozycją, aby lotnisko w Rzeszowie otrzymało swojego patrona w związku z rocznicą wspomnianych wydarzeń.

Nie ma lepszej wizytówki województwa, bardziej eksponowanego miejsca, które mogłoby nosić imię Rodziny Ulmów. Wierzę, że tak jak stewardesa mówi: "Lądujemy na lotnisku im. Chopina", tak kiedyś będzie mówić: "Lądujemy na lotnisku im. Rodziny Ulmów w Rzeszowie" - powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego w rozmowie z rzeszowskim wydaniem Gazety Wyborczej.


Uchwała wraz z poprawką marszałka została przyjęta poprzez aklamację.

To jest propozycja, teraz od zarządu portu lotniczego i udziałowców zależy, czy lotnisko będzie nosić imię Rodziny Ulmów – wyjaśnia Tomasz Leyko, rzecznik marszałka.

Samorząd województwa podkarpackiego jest większościowym udziałowcem portu w Jasionce, drugim jest Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".gość_4c7da - Profil
gość_4c7da
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie