×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Katowice bez dotacji na linię kolejową do lotniska


PKP PLK nie zdobyły środków unijnych potrzebnych na rewitalizację linii kolejowej Zawiercie - Tarnowskie Góry. Po przebudowie na tej trasie pociągi miałyby dojeżdżać do Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice.


16 marca br. PKP PLK informowało o podpisaniu umowy wartej 15 mln złotych na rewitalizację linii, którą miałyby dojechać pociągi do lotniska w Pyrzowicach. Od samego początku projekt zakładał, że pociągi pojadą z Katowic, przez Zawiercie do portu lotniczego. PKP PLK jednak nie zdobyła środków potrzebnych na realizacje inwestycji.

Projekt  zgłoszono do organizowanego przez Centrum Usług Projektów Transportowych (CUPT) konkursu "Rozwój transportu kolejowego poza TEN-T”. Jak informuje Rynek Lotniczy, projekt odbudowy linii nr 182 dofinansowania jednak nie otrzymał. Powodem miał być brak decyzji środowiskowych.

Nabór wniosków rozpoczął się latem ubiegłego roku, a decyzje środowiskowe wydano dopiero pod koniec listopada. PKP PLK informuje jednak, że dokumentacja została uzupełniona w grudniu 2017 roku.


Spółka PKP PLK po ogłoszeniu wyników konkursu złożyła odwołanie w tej sprawie. Oprócz wewnętrznej kontroli CUPT, spór ma rozstrzygnąć dodatkowo Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Koszt planowanej inwestycji to ponad 740 mln złotych. PKP PLK planowała pozyskać 85 proc. funduszy potrzebnych na realizacje projektu z dofinansowania unijnego.

fot. Koleje Śląskiegość_cbc41 - Profil
gość_cbc41
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie