×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Global Blue podsumował Chiński Nowy Rok


Wydatki podróżnych w europejskich sklepach w czasie Chińskiego Nowego Roku były niższe niż rok temu, wylicza Global Blue, firma zajmująca się obsługą zwrotu podatków.


Podczas tegorocznego Chińskiego Nowego Roku najwyższy, 15 proc. wzrost sprzedaży w porównaniu z 2017 r., został zanotowany w Japonii. Sprzedaż w Singapurze wrosła o 9 proc., a we Włoszech o 4 proc. 

Gorsze wyniki niż przed rokiem odnotowali za to handlowcy na najważniejszych rynkach europejskich. Sprzedaż we Francji spadła o 7 proc. w perspektywie rok do roku, w Niemczech o 21 proc, a w Wielkiej Brytanii o 23 proc. 


Jak wyjaśnia Global Blue, spadki te mogą być tłumaczone splotem trzech głównych czynników: ograniczeniem przez podróżnych z wyjazdów do głównych kierunków turystycznych w Europie, niekorzystnym kursem wymiany walut oraz “efektem bazy”, czyli porównaniem do wyjątkowo udanego handlowo 2017 r., kiedy to sprzedawcy w Europie odnotowali podczas chińskiego święta 36 proc. wzrost obrotów handlowych, przypomina raport. 

Na wyniki handlowe wpływ ma też okres, na który w tym roku przypadły obchody Chińskiego Nowego Roku. Ponieważ święto rozpoczęło się 16 lutego, w porównaniu z 28 stycznia przed rokiem, zakupy oraz składanie deklaracji zwrotu podatku VAT przesunięte zostały bliżej marca. Tłumaczy to też dlaczego w krajach takich jak Japonia, w których zwrot podatku dokonywany jest już w chwili zakupów, zanotowano bardziej pozytywne rezultaty.  

W Europie silny kurs euro odpowiedzialny był za niekorzystny dla podróżnych kurs wymiany walut, który przełożył się na spadek liczby podróżnych z Chin. Najwyższy, 24 proc. spadek liczby odwiedzających z Państwa Środka zanotowała Wielka Brytania. Za tak niekorzystne wyniki odpowiedzialne było umocnienie się funta brytyjskiego względem juana oraz utrudniona procedura wizowa dla obywateli Chin chcących odwiedzić ten kraj, pisze w raporcie Global Blue. 

W rezultacie spadku liczby turystów z Chin w Europie, o 10 proc. spadła łączna liczba odnotowanych na kontynencie transakcji handlowych. Liczba transakcji w Regonie Azji Pacyfiku pozostała na tym samym poziomie co przed rokiem.


Pomimo, iż w okresie Chińskiego Nowego Roku spadła liczba transakcji handlowych, w niektórych krajach europejskich wzrosła średnia wartość wydatków w przeliczeniu na transakcję. Wartość ta wzrosła o 7 proc. w Hiszpanii, o 9 proc. we Włoszech oraz o 15 proc. we Francji. To zdaniem Global Blue pokazuje, że chińscy podróżni w dalszym ciągu będą chętnie robić zakupy. 

fot. Tomasz Śniedziewski
gość_bf650 - Profil
gość_bf650
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie