Trwa rekonstrukcja lotniska na Sint Maarten

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
21 lutego 2018 08:33
4 komentarze
Trwa odbudowa lotniska na karaibskiej wyspie Sint Maarten, które zostało zniszczone we wrześniu 2017 roku przez huragan Irma. Nawet rok może minąć zanim terminal pasażerski zostanie ponownie uruchomiony.

Reklama
Port Lotniczy im. Księżnej Julianny słynie z drogi startowej przy plaży gdzie można było obserwować spektakularne lądowania z bardzo bliskiej odległości. W ubiegłym tygodniu lotnisko zmodernizowało prowizoryczną halę pasażerską do nowego tymczasowego pawilonu ze stanowiskami check-in, restauracjami i sklepami.

- Posiadamy obecnie wszystkie wymagane udogodnienia, jednocześnie przechodząc naprawę portu. Terminal na lotnisku doznał silnych zniszczeń spowodowanych przez wiatr, wodę i sól. To wszystko było wynikiem huraganu Irma, który zniszczył 80 proc. dachu w starym terminalu oraz większość urządzeń do obsługi portu. Lotnisko jest w trakcie wyburzenia pozostałości po zniszczonym obiekcie,. Budujemy także nowy terminal, jednak może to potrwać od 9 do 12 miesięcy - powiedział Michel Hyman, dyrektor operacyjny lotniska portalowi FlightGlobal podczas Routes America w Quito.


Władze portu planują powrót do zwykłego terminalu etapami. Do tej pory lotnisko przebudowało barierę wokół lotniska, aby zastąpić uszkodzone ogrodzenie. Hyman szacuje, że lotnisko, które jest własnością państwa ale zarządzane prywatnie, będzie musiało wyłożyć około 100 mln dolarów na odbudowę. Finansowanie będzie pochodzić z ubezpieczenia i zaciągniętych pożyczek.

Od czasu huraganu lotnisko odnotowało 70 proc. spadek ruchu pasażerskiego. Większość przewoźników, którzy operowali na lotnisku przed kataklizmem funkcjonuje ze zredukowaną częstotliwością lotów.

fot. Masahiro Takagi, CC, Flickr.comOstatnie komentarze

 - Profil gość
Marcin14 2018-02-27 01:01   
Marcin14 - Profil Marcin14
A to ciekawe. Kibicuję zatem plaży. St. Martin urzekł mnie najbardziej z odwiedzonych wysp karaibskich (razem z Arubą) i bardzo chciałbym odwiedzić go znów wkrótce. Znam to miejsce już całkiem dobrze, a jest fajne, bo spokojnie można je zwiedzać w całości na piechotę lub komunikacją "wyspową". :)
gość_45730 2018-02-21 22:52   
gość_45730 - Profil gość_45730
Marcin, plaża pomału naturalnie wraca. Oby jak najszybciej odbudowali lotnisko. To nie tylko łącznik ze światem, ale też magnes na turystów.
gość_dba5e 2018-02-21 22:03   
gość_dba5e - Profil gość_dba5e
Nic nie pomniejsza, a plaża Maho sama sie odbuduje
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N