Ryanair naruszył warunki umowy przewozu?

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
16 stycznia 2018 00:01
13 komentarzy
Wczoraj (15.01) Ryanair wprowadził nową politykę bagażową. Na lotach z/do Izraela za bagaż podręczny trzeba dopłacić - informują pasażerowie.
Reklama

Wprowadzone 15 stycznia zmiany w polityce bagażowej dotyczą głównie bagażu podręcznego:
  • niższe opłaty za bagaż rejestrowany; 105 PLN zamiast 150 PLN
  • wyższe limity wagowe bagażu rejestrowanego; 20 KG zamiast 15 KG
  • 2 bagaże podręczne w cenie biletu dla wszystkich pasażerów
  • pasażerowie bez pierwszeństwa wejścia na pokład (non-priority) będą podróżowali z dwoma bagażami podręcznymi, z których większy zostanie odebrany przy bramce i bezpłatnie przewieziony w luku.
Jak wynika z relacji pasażerów napływających do naszej redakcji oraz pojawiających się na lotniczych forach, przewoźnik na lotach z/do Izreala za bezpłatny (większy) bagaż podręczny (standardowy wymiar 55cm x 40cm), jeśli ma zgodnie z nowymi zasadami trafić do luku bagażowego, zaczął pobierać opłatę w wysokości 50 EUR.

Do takiej sytuacji miało dojść m.in. podczas poniedziałkowego rejsu z Gdańska do Tel Awiwu. Jak relacjonują pasażerowie lotu FR1693 jedna trzecia podróżujących do Izraela została poproszona o dopłatę.


Jeżeli informacje dotyczące pobierania opłat za przewiezienie bagażu podręcznego w luku samolotu się potwierdzą, oznacza to, że irlandzki przewoźnik narusza warunki zawartych ze swoimi klientami umów przewozu. Pasażerowie nabyli bowiem bilety na warunkach obowiązujących w dniu ich wystawienia i powinni mieć prawo do podróżowania bez dodatkowych opłat z bagażem w pierwotnie ustalonej liczbie i określonej wadze. Techniczna czynność nadania bagażu podręcznego do luku samolotu nie powinna zatem być związana z żadnymi nieprzewidzianymi wcześniej dopłatami. Również ewentualna późniejsza zmiana cennika czy struktury tych opłat nie powinna mieć wpływu na warunki obowiązujące klientów posiadających już bilety na przelot na danej trasie.

- 15 stycznia br. wprowadziliśmy nową politykę przewozu bagażu, zgodnie z którą tylko pasażerowie, którzy mają pierwszeństwo wejścia na pokład (priority lub bilety taryfy Plus) mogą zabrać do kabiny dwie sztuki bagażu podręcznego. Wszyscy pozostali klienci (non-priority) nadal mogą podróżować z dwoma bagażami podręcznymi w cenie biletu. Mniejszy bagaż mogą zabrać do kabiny, natomiast drugi, większy zostanie bezpłatnie przewieziony w luku. Jednak ze względu na dodatkowe środki bezpieczeństwa na lotach do Izraela, poinformowaliśmy klientów, że pasażerowie podróżujący do tego kraju, którzy nie wykupili pierwszeństwa wejścia na pokład, nie będą mogli przywieźć ze sobą większego bagażu podręcznego. Klienci otrzymali propozycję zakupu pierwszeństwa wejścia na pokład (w celu wniesienia 2 bagaży) lub nadania bagażu rejestrowanego, którego limit wagowy został zwiększony, a cena obniżona. Wszyscy klienci podróżujący do/z Izraela z wyprzedzeniem otrzymali odpowiednie informacje drogą mailową - przekazała w oświadczeniu Olga Pawlonka, dyrektor sprzedaży i marketingu Ryanair w Europie Środkowo-Wschodniej.

fot. Piotr Bożyk

#AKTUALIZACJA: 16.01.2018, godz. 12.11; dochodzi oświadczenie O. Pawlonki#
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b7ea9 2018-01-18 15:35   
gość_b7ea9 - Profil gość_b7ea9
informacja o zmianie polityki bagażowej była dostępna od połowy grudnia - tam również znalazł się zapis o nowej polityce bagażowej przy lotach do i z Izraela - ale.... tylko w angielskiej wersji Warunków Przewozu, Polska wersja, która akceptuje się podczas dokonywania rezerwacji takiej adnotacji nie zawierała. Co więcej jeszcze parę dni temu w podsumowaniu zawartych usług było wyraźnie zaznaczone, że pasażer ma 2 bagaże. A jeszcze dalej w "planie podróży" po dokonaniu zakupu również widniała informacja o 2 bagażach. Na wszystkie powyższe tezy mam print-screeny.
Bzdurą jest tłumaczenie się środkami bezpieczeństwa - od kiedy to bezpieczeństwo można obejść płacąc 50€? wtedy co nagle moja walizka staje się bezpieczna? WizzAir nie wprowadził takich regulacji a przewóz bagażu działa u nich dokładnie tak samo.
gość_75802 2018-01-16 22:16   
gość_75802 - Profil gość_75802
Ryanair naciągnął Cię na bagaż? Albo zwyczajnie uważasz, że to nie jest fair, dołącz do grupy:

zobacz link

W grupie siła ;) Może coś razem uda się wskórać..
gość_75910 2018-01-16 15:01   
gość_75910 - Profil gość_75910
Cytuję "Jednak ze względu na dodatkowe środki bezpieczeństwa na lotach do Izraela, poinformowaliśmy klientów, że pasażerowie podróżujący do tego kraju, którzy nie wykupili pierwszeństwa wejścia na pokład, nie będą mogli przywieźć ze sobą większego bagażu podręcznego." - no tak, bo ci co zapłacili za pierwszeństwo są bezpieczni a Ci co nie zapłacili są niebezpieczni. A jakby cały samolot wykupił pierwszeństwo, to gdzie by upchali te bagaże?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama