Litewskie lotniska chcą legalnie wspierać loty

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
01 grudnia 2017 08:00
Potrzebujemy zmiany przepisów o obowiązku służby publicznej, aby móc wspierać legalnie konkretne połączenia - przekonywał podczas konferencji CEE Aviation 2017 Giediminas Almantas, prezes Lithuanian Airports.
Reklama

- Wiemy, że jest zapotrzebowanie na loty z Wilna do Londynu-Heathrow albo Londynu-City. Proszą o nie inwestorzy, ale przewoźnicy z uwagi choćby na drogie sloty nie chcą uruchomić tej trasy. Przez to tracimy inwestycje na Litwie, jesteśmy w stanie te straty zmierzyć - przekonywał Giediminas Almantas podczas rozmowy z Dominikiem Sipinskim z Pasazer.com w trakcie konferencji CEE Aviation 2017 w Budapeszcie.

Almantas zwracał uwagę, że obecne przepisy umożliwiające legalne dofinansowanie konkretnych połączeń są niezwykle skomplikowane. Taką możliwość dają wprawdzie unijne przepisy w ramach mechanizmu obowiązku służby publicznej (PSO) zgodnie z rozporządzeniem EU1008/2008, ale ich zastosowanie jest bardzo trudne. Lotnisko lub region, które chce w taki sposób dotować przewoźnika, musi spełnić szereg kryteriów i udowodnić realną potrzebę wsparcia. To często jest trudne nawet wtedy, gdy faktycznie takie przesłanki istnieją - przekonuje Almantas.

Dlatego prezes spółki zarządzającej lotniskami w Wilnie, Kownie i Połądze apeluje o liberalizację przepisów o PSO.

Obecnie przepisy PSO stosują przeważnie wyspiarskie kraje (Grecja, Hiszpania, Irlandia, Chorwacja), Francja, Włochy i Portugalia. Na podobnych zasadach funkcjonuje większość rynku lotniczego w Norwegii.

Pozostałe lotniska wspierają zwłaszcza przewoźników niskokosztowych poprzez tzw. umowy marketingowe. Formalnie jest to kontrakt na promocję danego lotniska lub regionu, jednak w praktyce to po prostu dotacja za loty. W Polsce największe kontrakty tego typu zawierają województwo podkarpackie z Ryanairem (30 mln zł za cztery lata), województwo kujawsko-pomorskie z Ryanairem i lotnisko w Katowicach z Wizz Airem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama