×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Litewskie lotniska chcą legalnie wspierać loty


Potrzebujemy zmiany przepisów o obowiązku służby publicznej, aby móc wspierać legalnie konkretne połączenia - przekonywał podczas konferencji CEE Aviation 2017 Giediminas Almantas, prezes Lithuanian Airports.


- Wiemy, że jest zapotrzebowanie na loty z Wilna do Londynu-Heathrow albo Londynu-City. Proszą o nie inwestorzy, ale przewoźnicy z uwagi choćby na drogie sloty nie chcą uruchomić tej trasy. Przez to tracimy inwestycje na Litwie, jesteśmy w stanie te straty zmierzyć - przekonywał Giediminas Almantas podczas rozmowy z Dominikiem Sipinskim z Pasazer.com w trakcie konferencji CEE Aviation 2017 w Budapeszcie. 

Almantas zwracał uwagę, że obecne przepisy umożliwiające legalne dofinansowanie konkretnych połączeń są niezwykle skomplikowane. Taką możliwość dają wprawdzie unijne przepisy w ramach mechanizmu obowiązku służby publicznej (PSO) zgodnie z rozporządzeniem EU1008/2008, ale ich zastosowanie jest bardzo trudne. Lotnisko lub region, które chce w taki sposób dotować przewoźnika, musi spełnić szereg kryteriów i udowodnić realną potrzebę wsparcia. To często jest trudne nawet wtedy, gdy faktycznie takie przesłanki istnieją - przekonuje Almantas.

Dlatego prezes spółki zarządzającej lotniskami w Wilnie, Kownie i Połądze apeluje o liberalizację przepisów o PSO. 

Obecnie przepisy PSO stosują przeważnie wyspiarskie kraje (Grecja, Hiszpania, Irlandia, Chorwacja), Francja, Włochy i Portugalia. Na podobnych zasadach funkcjonuje większość rynku lotniczego w Norwegii. 

Pozostałe lotniska wspierają zwłaszcza przewoźników niskokosztowych poprzez tzw. umowy marketingowe. Formalnie jest to kontrakt na promocję danego lotniska lub regionu, jednak w praktyce to po prostu dotacja za loty. W Polsce największe kontrakty tego typu zawierają województwo podkarpackie z Ryanairem (30 mln zł za cztery lata), województwo kujawsko-pomorskie z Ryanairem i lotnisko w Katowicach z Wizz Airem. 


Reklama


Booking.com
gość_d75d2 - Profil
gość_d75d2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie