×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Meksykański Interjet myśli o irkutach MC-21-300


Meksykańska niskokosztowa linia Interjet jest zainteresowana zamówieniem rosyjskich odrzutowców wąskokadłubowych irkut MC-21-300. Przewoźnik już teraz jest największym użytkownikiem suchojów SSJ100 poza Rosją.


Miguel Aleman Velasco, prezes Interjeta, w rozmowie z rosyjską agencją RIA Novosti podkreślił, że irkuty MC-21-300 będą bardziej oszczędnymi i lżejszymi samolotami. Dodał, że liczy na wyposażenie samolotu w rosyjskie silniki, które będą jeszcze lżejsze od amerykańskich jednostek Pratt&Whitney PW1400G. 

Według obecnego planu produkcji pierwsze irkuty MC-21-300 mają trafić do Aerofłotu w 2019 r. Do tej pory przewoźnicy zamówili 205 samolotów tego typu. Niemal wszystkie zamówienia pochodzą z Rosji (w tym 50 od samego Aerofłotu) z wyjątkiem sześciu maszyn zakontraktowanych przez Cairo Aviation i 10, które trafią do Azerbaijan Airlines. 


Irkut MC-21 ma być rosyjskim konkurentem boeingów 737 i airbusów A320. Samolot będzie mógł przewozić w wariancie -300 do 211 pasażerów w konfiguracji jednoklasowej. Planowana jest także produkcja mniejszego wariantu -200, który pomieści do 168 osób. Samolot jest produkowany przez konsorcjum United Aircraft Corporation, w skład którego wchodzą firmy Yakovlev, Ilyushin, Tupolev, Irkut, Mikoyan i Sukhoi. 

W początkowym etapie irkuty będą produkowane z silnikami PW1400G, ale docelowo mają pojawić się również w wariancie z rodzimymi jednostkami Aviadvigatel PD-14.

Interjet to meksykańska linia niskokosztowa, która ma już duże doświadczenie z rosyjskimi samolotami. Dysponuje flotą 22 suchojów SSJ100 i tym samym jest największym poza Rosją i drugim na świecie (po Aerofłocie) użytkownikiem tych maszyn. 

fot. Dominik Sipinskigość_16b9e - Profil
gość_16b9e
  

W tym temacie przeczytaszPasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie