IATA: Ruch lotniczy nadal rośnie w szybkim tempie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 października 2017 14:40
W sierpniu ruch lotniczy na świecie mierzony w pasażerokilometrach (RPK) wzrósł o 7,2 proc. - podało Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA). Przewozy cargo wzrosły aż o 12,1 proc.
Reklama
Wzrost ruchu pasażerskiego to kontynuacja pozytywnego trendu z poprzednich miesięcy, choć IATA zwraca uwagę, że po odsezonowaniu danych wskazują one na lekkie wyhamowanie dynamiki. Od początku roku przewozy wzrosły o 7,9 proc., czyli sierpniowe dane nieco zaniżają tę średnią.

Przewozy w ruchu międzynarodowym wzrosły o 7 proc., a w ruchu krajowym o 7,6 proc. Oferowanie (ASK) na tego typu trasach wzrosło odpowiednio o 6,1 i 6,9 proc., co przełożyło się na wzrost przeciętnego wypełnienia samolotów do 84,5 proc. na obydwu rodzajach tras. To oznacza wzrost o 0,8 pkt. proc. dla połączeń międzynarodowych i o 0,6 pkt. proc. dla połączeń krajowych.

IATA dodaje, że na rynku widać wyczekiwane od dawna przez linie lotnicze odbicie czy zakończenie spadkówśrednich cen. Średnie marże w sierpniu były wprawdzie tylko o 0,1 pkt. proc. wyższe niż w sierpniu 2016 r., a po korekcie o inflacji nadal oznaczało to spadek cen, ale IATA dostrzega trend w górę.

Pod względem pasażerskiego ruchu międzynarodowego najszybciej rosną regiony Ameryki Łacińskiej (9,3 proc. pod względem RPK) i Azji-Pacyfiku (8,6 proc.), a najwolniej - Ameryki Północnej i Bliskiego Wschodu (po 5,5 proc.). Ruch w Europie wzrósł o 6,9 proc.

Spośród największych rynków krajowych rekordowe wzrosty zanotowały Indie (16 proc.). Chiny rosły o 10 proc., a Japonia o 9 proc. Rynek krajowy w Stanach urósł o 6,4 proc.

Ruch cargo rośnie w tempie dwucyfrowym, a nawet po korekcie o dane sezonowe wzrost w sierpniu przewyższał dane z poprzednich miesięcy. Rynek ten napędza przede wszystkim region Azji-Pacyfiku, gdzie przewozy mierzone wskaźnikiem FTK wzrosły aż o 11,3 proc., oraz Bliskiego Wschodu - 14,1 proc. Najwyższy wzrost, aż o 29,4 proc., odnotowano w Afryce, ale udział tego kontynentu w światowych ruchu cargo nie przekracza 2 proc.

Pełne raporty IATA za sierpień 2017 r. są dostępne na stronie stowarzyszenia: pasażerski i cargo.


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy