×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnictwo tworzy 3,5 proc. światowego PKB


Na całym świecie 62,7 mln osób pracuje w lotnictwie i branżach z nim związanych. Razem wpływają oni na tworzenie 2,7 bln dolarów wartości rocznie, co stanowi 3,5 proc. światowego PKB - wynika z badań Branżowej Grupy Wysokiego Poziomu.


W skład Grupy (Industry High Level Group), powołanej w 2013 r., wchodzą największe organizacje międzynarodowe w lotnictwie: ONZ-etowska agenda Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO), Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA), Międzynarodowa Rada Lotnisk (ACI), Organizacja Cywilnych Służb Kontroli Ruchu (CANSO) oraz Międzynarodowa Rada Koordynująca Związków Przemysłu Lotniczego (ICCAIA).

Z badań tej grupy wynika, że dalszy rozwój światowego lotnictwa i gospodarki są z sobą silnie skorelowane. Wynika to m.in. ze znaczenia transportu powietrznego dla handlu międzynarodowego. Lotnictwo odpowiada za transport 35 proc. wartości produktów w handlu międzynarodowych, choć tylko za 0,5 proc. ich masy. Równocześnie aż 87 proc. wszystkich przesyłek z e-sklepów jest wysyłanych do klientów samolotami. 

Obecnie spośród ponad 60 mln osób pracujących w lotnictwie, 9,9 mln jest zatrudnionych bezpośrednio przez linie lotnicze, lotniska i inne firmy związane bezpośrednio z obsługą ruchu. 11,2 mln miejsc pracy jest tworzonych w branżach świadczących usługi na rzecz przewoźników, lotnisk i pasażerów, a 5,2 mln poprzez tzw. wpływ indukowany - to miejsca pracy, które istnieją dzięki temu, że pracownicy lini lotniczych czy lotnisk wydają pieniądze zarobione w branży. Te rodzaje wpływu odpowiadają za tworzenie odpowiednio 664,5 mld, 761,4 mld i 355 mld dolarów wartości.

Najsilniej lotnictwo wpływa jednak na światową gospodarkę poprzez tzw. wpływ katalityczny. To efekt związany z ruchem biznesowym i turystycznym, który bez lotnictwa by się nie odbywał. W ten sposób już teraz tworzonych jest 36,3 mln miejsc pracy i 892,4 mld dolarów wartości. To efekt m.in. tego, że 54 proc. światowych turystów przylatuje samolotami. 

W samej tylko Europie obecnie w i dzięki lotnictwu pracę ma 11,9 mln osób, a wartość wpływu na PKB to 860 mld dolarów rocznie. 

Do 2034 r. wpływ lotnictwa na światową gospodarkę wzrośnie do 99 mln miejsc pracy i 5,9 bln dolarów wartości - szacuje raport. 

Cały raport jest dostępny na stronie ICAO.gość_304c8 - Profil
gość_304c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie