Pasażerowie na lotniskach w Dubaju zapłacą nową akcyzę

3 października 2017 11:00
Akcyza nałożona na napoje gazowane oraz energetyczne będzie obowiązywała także na lotnisku w Dubaju. Zwolnione z podatku będą zakupy wyrobów tytoniowych nie przekraczające 400 papierosów - informuje “Gulf News”.
Reklama
Od 1 października tego roku władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich nałożyły 50 proc. akcyzę na sprzedaż napojów gazowanych oraz 100 proc. podatek na napoje energetyczne oraz wyroby tytoniowe. Nałożenie podatku tłumaczone było troską o zdrowie obywateli - Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do krajów z największą liczbą osób otyłych i cukrzyków. Według danych z 2015 roku znalazły się na 8. miejscu z odsetkiem 19,3 proc. cukrzyków w populacji 20-79 lat.

Jak informuje Dubai Duty Free, operator placówek handlowych na lotniskach w Dubaju, nowa akcyza obejmie także sprzedaż napojów gazowanych oraz energetycznych na lotniskach. Akcyza na wyroby tytoniowe będzie obowiązywała jedynie pasażerów przylatujących do kraju, na zakupy przekraczające dopuszczalny limit 400 papierosów. W przypadku przekroczenia tego limitu, akcyza w wysokości 100 proc. zostanie nałożona jedynie na wyroby tytoniowe przekraczające dopuszczalny limit.

W sierpniu ministerstwo finansów Zjednoczonych Emiratów Arabskich informowało, że produkty kupowane przez pasażerów wylatujących nie będą odjęte akcyzą, podczas gdy pasażerowie przylatujący do Dubaju będą musieli zapłacić podatek. Obecnie, jak informuje Dubai Duty Free, opłaty będą obowiązywały we wszystkich placówkach handlowych na lotnisku.

- Przewidujemy, że nowe opłaty mogą wpłynąć na konsumpcję z powodu nałożenie akcyzy na napoje gazowane i energetyczne nałożone przez Federalny Urząd Podatkowy. Z powodu różnic w cenie pomiędzy zakupami w mieście oraz lotniskowymi cenami na zakupy duty free wyrobów tytoniowych, spodziewamy się wzrostu popytu na te zakupy - czytamy w oświadczeniu Dubai Duty Free.


fot. Dubai Airports

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy