×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Sejm przyjął nową ustawę o PPL


Posłowie przyjęli na 47. posiedzeniu Sejmu nową ustawę o przedsiębiorstwie państwowym "Porty lotnicze". Wpłynie ona przede wszystkim na strukturę zarządzania i nadzoru nad operatorem lotniska w Warszawie.


Zgodnie z ustawą wniesioną przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości radę pracowniczą spółki ma zastąpić powoływana przez ministra infrastruktury rada nadzorcza. Nowa ustawa wprowadza także istotne zmiany do sposobu funkcjonowania samej spółki. Nadal będzie ona przedsiębiorstwem państwowym i nie zostanie przekształcona w spółkę handlową należącą do Skarbu Państwa. Takie plany, które doprowadziłyby do komercjalizacji PPL, miał poprzedni rząd. Stanowisko dyrektora naczelnego PPL zostanie jednak zastąpione stanowiskiem prezesa. Będzie je sprawowała ta sama osoba - obecnie jest to Mariusz Szpikowski. 

Ustawa została przyjęta głosami posłów PiS przy sprzeciwie całej opozycji i wstrzymaniu się posłów Kukiz '15. 

Rada nadzorcza PPL będzie powoływana zgodnie z zasadami wyłaniania członków rad nadzorczych, a więc spośród kandydatów spełniających wymagania prawne przez ministra nadzorującego PPL. Obecnie jest to minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Członków rady nadzorczej będzie pięciu, w tym co najmniej jeden przedstawiciel pracowników. Ich kadencja będzie trwała pięć lat. 

Tym samym osoby powoływane przez polityków spoza spółki zastąpią jako organ doradczo-kontrolny pracowników PPL. 

Zgodnie z nową ustawą, prezes PPL będzie musiał przygotowywać pięcioletni plan działalności, corocznie aktualizowany, oraz osobny roczny plan działalności wraz z planem finansowym. Obydwa te dokumenty będą musiały być gotowe do 31 października roku poprzedzającego i przedstawiane do zatwierdzania ministrowi.
gość_304c8 - Profil
gość_304c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie