Lipiec udany dla przewoźników z Azji

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
31 sierpnia 2017 14:20
Przewoźnicy skupieni w Stowarzyszeniu Linii Lotniczych Azji Pacyfiku (AAPA) utrzymali w lipcu wzrosty ilości pasażerów oraz odnotowali bardzo dobre wyniki przewozów cargo.
Reklama

Linie lotnicze w regionie Azji-Pacyfiku przewiozły w lipcu tego roku łącznie 27,7 mln pasażerów na trasach międzynarodowych, co stanowi 3,4-proc. wzrost w porównaniu z lipcem 2016 r. Liczba pasażerów na trasach dalekodystansowych, mierzona w pasażerokilometrach (RPK) wzrosła o 6,2 proc. Oferowanie (ASK) w tym czasie wzrosło o 6,8 proc. Wyprzedzenie wzrostu oferowania względem liczby pasażerów przełożyło się na 0,5 proc. spadek średniego wypełnienia (LF), które w lipcu tego roku wyniosło 81,5 proc.


W lipcu 2017 r. przewozy cargo (FTK) wzrosły o 10,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku. Tak dobre wyniki były napędzane nowymi zamówieniami pochodzącymi z gospodarek państw rozwiniętych, w szczególności z Europy. Średni współczynnik wypełnienia frachtu (FLF) na trasach międzynarodowych wyniósł 66 proc. i był o 3,8 proc. wyższy niż w lipcu 2016 r. Oferowanie przestrzeni ładunkowej wzrosło o 4,4 proc.

- W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku, przewoźnicy z Azji przewieźli łącznie na trasach międzynarodowych 182 mln pasażerów, 5,3 proc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Pomimo dużej konkurencji, popyt na przewozy pasażerskie w dalszym ciągu był napędzany dostępnością biletów w przystępnych cenach oraz rosnącą siatką połączeń.

Rynek przewozów cargo odnotował silny, 10,4 proc. wzrost tonaży w okresie od stycznia do końca lipca, napędzany korzystnym klimatem gospodarczym na świecie. Dalszy wzrost produkcji, jak i nowe zamówienia, pomogły zwiększyć ilość przewożonych towarów nieprzetworzonych oraz gotowych produktów - powiedział Andrew Herdman, dyrektor generalny AAPA.


Linie lotnicze skupione w AAPA, czyli m.in. Air Astana, All Nippon Airways, Asiana Airlines, Bangkok Airways, Cathay Pacific Airways, China Airlines, Cathay Dragon, EVA Airways, Garuda Indonesia, Japan Airlines, Korean Air, Malaysia Airlines, Philippine Airlines, Royal Brunei Airlines, Singapore Airlines i Thai Airways International w ubiegłym roku przewiozły łącznie 1,21 mld pasażerów oraz 20 mln ton cargo, co odpowiada jednej trzeciej przewozów pasażerskich i dwóm piątym lotniczych przewozów cargo na świecie.

fot. Tomasz Śniedziewski

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama