Branża duty-free znacząco skorzysta na Brexicie

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
28 czerwca 2017 12:40
Branżę duty-free w Europie czekają silne wzrosty po tym, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską - prognozuje szwajcarska agencja badawcza m1nd-set. Jednym z największych beneficjentów ma być Polska.
Reklama

Agencja m1nd-set przeanalizowała dane zebrane przez Business 1ntelligence Service (B1S) dotyczące średnio- i długoterminowych skutków opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Jak sugerują wyniki raportu, ruch ten będzie miał bardzo pozytywne skutki dla branży duty-free, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Po Brexicie niemal trzykrotnie wzrośnie odsetek pasażerów uprawnionych do zakupów duty-free. To skutek tego, że takie zakupy będzie można robić na trasach między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Obecnie 28,9 proc. pasażerów lecących z i do Wielkiej Brytanii może korzystać z zakupów duty-free. Po Brexicie odsetek ten wzrośnie o ponad 54 pkt. proc. do 83,3 proc.

Jak wynika z badań m1nd-set, branża zyska nawet w przypadku spełnienia się scenariusza twardego Brexitu - pomimo tego, że prognozy wskazują, że ruch pomiędzy Wielką Brytanią w takim przypadku byłby o 6 proc. niższy niż w przypadku łagodnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Do 2035 r. rynek podróży lotniczych w Wielkiej Brytanii i tak będzie o 45 proc. wyższy niż w 2015 r. w przypadku "hard Brexitu" lub o nawet 55 proc. wyższy w przypadku łagodnego.

Analiza dokonana przez szwajcarską agencję skupia się na przyroście netto rynku duty-free w rezultacie Brexitu poprzez mierzenie ruchu pasażerskiego na każdym z lotów przylatujących lub wylatujących z 1,5 tys. lotnisk. Dalej analiza określa procentowy wzrost pasażerów, którzy skorzystają na zakupach duty-free. Ten "przyrost netto" największy jest w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie ponad 54 proc. pasażerów kwalifikuje się do dokonywania zakupów duty-free na trasach z i do Unii Europejskiej. Innym krajem, który może oczekiwać silnego, prawie 40 proc. przyrostu jest Irlandia.

Pięć spośród 10 krajów, które mają szanse na największe wzrosty po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to kraje z Europy Środkowo-Wschodniej: Słowacja, Polska, Litwa, Bułgaria i Słowenia. Zgodnie w wyliczeniami m1nd-set, obecny 21,6-proc. udział pasażerów mogących robić zakupy duty-free wzrośnie o 22,5 pkt. proc. do poziomu 44,1 proc.

Innymi krajami, które skorzystają na Brexicie są Malta, Cypr i Hiszpania. Wiąże się to z wysokim poziomem ruchu pasażerskiego pomiędzy tymi krajami i Wielką Brytanią.

Dzięki Brexitowi przyrost netto pojawi się na wielu brytyjskich lotniskach. Porty lotnicze Bournemouth, Doncaster, East Midlands, Leeds, Londyn Stansted oraz Londyn Southend zanotują przyrost na poziome 90 pkt. proc

- Tego typu analiza jest konieczna dla dostawców i handlowców, gdyż ich strategia cenowa na niektórych lotniskach będzie musiała ulec zmianie. Przywrócenie sprzedaży duty-free na trasach pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską może stanowić bezprecedensową szansę dla wszystkich handlowców by uczynić ze sklepów duty-free miejsca zakupów w atrakcyjnych cenach. Nie często zdarza się by handlowcy obserwowali tak gwałtowny wzrost bazy klientów. Wszystkie osoby zaangażowane powinny przemyśleć jak wykorzystać tę szansę by przyniosła korzyści branży - powiedział Peter Mohn, właściciel i prezes m1nd-set.

grafika: m1nd-set's Business 1ntelligence Service
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama