W maju 20 proc. wzrost sprzedaży tax free w Europie

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
27 czerwca 2017 09:30
Sprzedaż produktów tax free w maju tego roku w Europie wzrosła o 20 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok temu - informuje Global Blue.
Reklama

Sprzedaż tax free w Europie napędzana była wzrostem ruchu, który był na tyle znaczący, że pomógł przezwyciężyć mniejsze średnie wydatki na klienta. Wzrosty sukcesywnie odnotowywane są przez pierwsze pięć miesięcy tego roku, w szczególności wśród turystów z Chin.

- Maj jest tradycyjnie miesiącem intensywnych podróży podróżnych z Chin do Europy. Podczas, gdy ten trend prowadzi do wzrostu transakcji w maju, udział ruchu z chińskich miast pierwszej kategorii spada, dlatego że atrakcyjne ceny wycieczek z Chin oferowanych przez touroperatorów przyciągają duże liczby mniej wyrobionych turystów. To z kolei przekłada się na średnią wartość miesięcznej transakcji - wyjaśnia raport Global Blue.

Chińczycy stanowili zdecydowaną większość kupujących, ale największe wzrosty sprzedaży odnotowano pośród innych grup. Dzięki poprawie warunków gospodarczych i korzystniejszym kurosom wymiany walut, o 35 proc. wzrosła ilość zakupów dokonywanych przez obywateli Rosji. Na wysokim, 31-proc. poziomie utrzymywał się wzrost zakupów dokonywanych przez gości ze Stanów Zjednoczonych, pomimo osłabiania kursu dolara amerykańskiego.

Wartość transakcji tax free dokonywanych przez obywateli krajów Zatoki Perskiej wzrosła o 7 proc., pomimo że o 10 proc. spadła liczba tych transakcji, co spowodowane jest głównie niestabilnością ekonomiczną w Arabii Saudyjskiej i w Kuwejcie.


W maju, spośród rynków europejskich, największy wzrost sprzedaży tax free w perspektywie rok do roku odnotowany został w Hiszpanii (o 44 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (o 39 proc.)

grafika Global Blue

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama