×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Niedoszły właściciel LOT-u sprzedaje akcje Wizz Aira


Fundusz Indigo Partners, który w 2015 r. prowadził zaawansowane rozmowy na temat przejęcia LOT-u, sprzedaje 18,7-proc. pakiet akcji Wizz Aira. Fundusz nadal jest udziałowcem kilku innych linii niskokosztowych.Fundusz private equity Indigo Partners jest zarządzany przez Billa Franke, amerykańskiego inwestora słynącego z zaangażowania w linie o modelu niskokosztowym. Poza Wizz Airem, którego udziałowcem Indigo jest od samego początku działalności w 2004 r., fundusz jest też zaangażowany w meksykańskie linie Volaris, amerykańskie Frontier Airlines i Spirit Airlines oraz singapurskie Tiger Airways. 

Obecnie udziały Indigo Partners w Wizz Airze wynoszą 19 proc., co oznacza, że nawet po udanej transakcji fundusz pozostanie niewielkim akcjonariuszem linii. 

Zgodnie z obecną wyceną akcji Wizz Aira, Indigo może otrzymać za pakiet 10,7 mln akcji ok. 24,1 mln funtów, czyli ponad 115 mln zł. Notowania spółki są obecnie ok. dwukrotnie wyższe niż podczas jej debiutu giełdowego w lutym 2015 r. 

Latem 2015 r. fundusz Indigo Partners prowadził zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Skarbu Państwa na temat przejęcia mniejszościowego pakietu akcji LOT-u. Negocjacje zostały jednak zerwane na końcowym etapie przez rząd, co skłoniło ówczesnego prezesa linii, Sebastiana Mikosza, do rezygnacji. Według wielu analityków próba przejęcia LOT-u przez Indigo miała na celu zbudowanie holdingu w oparciu o loty krótkodystansowe Wizz Aira i dalekodystansowe polskiego przewoźnika. gość_9d3cb - Profil
gość_9d3cb
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie