Iran Air rezygnuje z MRJ90

25 maja 2017 14:20
Iran Air nie kupi japońskich samolotów Mitsubishi Regional Jet - potwierdził minister transportu tego kraju.
Reklama
Decyzja Iranu to poważny cios dla Mitsubishi Aircraft Corporation, producenta regionalnych odrzutowców MRJ90, gdyż wcześniej przewoźnik narodowy kraju rozważał zakup 80 maszyn tego typu.

- Na tę chwilę nie ma szansy na osiągnięcie porozumienia z tą firmą, i zakupy samolotów od nich są poza dyskusją - powiedział Asghar Fakhrieh Kashan, minister transportu Iranu.

Japoński program budowy samolotu regionalnego od momentu inauguracji w 2008 r. trapiony jest licznymi opóźnieniami. Na początku tego roku firma Mitsubishi Aircraft Corporation ogłosiła kolejne opóźnienie i przesunęła datę wejścia maszyny do służby na 2020 r.

Po zawieszeniu sankcji ekonomicznych nałożonych na Iran, linie Iran Air mocno zaangażowały się w odnowienie floty, której średni wiek wynosi 23 lata. Linie lotnicze posiadają zamówienia na samolotu Boeinga, Airbusa oraz ATR-a.

Istnieje szansa, że samoloty MRJ90 zamówią inne linie lotnicze z Iranu, Iran Aseman Airlines. W kwietniu linie zamówiły one 60 boeingów 737 MAX, zaznaczając, że wciąż nie zrezygnowały z planów zakupów MRJ.


MRJ będzie produkowany w dwóch wariantach: MRJ70, mieszczącym do 76 pasażerów, oraz MRJ90, mieszczącym do 88 pasażerów. Producent wybrał silniki Pratt&Whitney PW1217G, czyli odrzutowe jednostki w nowej technologii turbowentylatorowej z przekładnią (Geared Turbofan, GTF). Silniki z tej samej rodziny są oferowane m.in. w samolotach bombardier CSeries, embraerach E-Jet E-2 oraz airbusach A320neo.

Program MRJ zebrał łącznie 233 potwierdzone zamówienia, 170 opcji i 24 prawa do zakupów.

fot. Mitsubishi Aircraft Corporation

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy