×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Iran Air rezygnuje z MRJ90


Iran Air nie kupi japońskich samolotów Mitsubishi Regional Jet - potwierdził minister transportu tego kraju.Decyzja Iranu to poważny cios dla Mitsubishi Aircraft Corporation, producenta regionalnych odrzutowców MRJ90, gdyż wcześniej przewoźnik narodowy kraju rozważał zakup 80 maszyn tego typu. 

- Na tę chwilę nie ma szansy na osiągnięcie porozumienia z tą firmą, i zakupy samolotów od nich są poza dyskusją - powiedział Asghar Fakhrieh Kashan, minister transportu Iranu.

Japoński program budowy samolotu regionalnego od momentu inauguracji w 2008 r. trapiony jest licznymi opóźnieniami. Na początku tego roku firma Mitsubishi Aircraft Corporation ogłosiła kolejne opóźnienie i przesunęła datę wejścia maszyny do służby na 2020 r. 

Po zawieszeniu sankcji ekonomicznych nałożonych na Iran, linie Iran Air mocno zaangażowały się w odnowienie floty, której średni wiek wynosi 23 lata. Linie lotnicze posiadają zamówienia na samolotu Boeinga, Airbusa oraz ATR-a. 

Istnieje szansa, że samoloty MRJ90 zamówią inne linie lotnicze z Iranu, Iran Aseman Airlines. W kwietniu linie zamówiły one 60 boeingów 737 MAX, zaznaczając, że wciąż nie zrezygnowały z planów zakupów MRJ. 


MRJ będzie produkowany w dwóch wariantach: MRJ70, mieszczącym do 76 pasażerów, oraz MRJ90, mieszczącym do 88 pasażerów. Producent wybrał silniki Pratt&Whitney PW1217G, czyli odrzutowe jednostki w nowej technologii turbowentylatorowej z przekładnią (Geared Turbofan, GTF). Silniki z tej samej rodziny są oferowane m.in. w samolotach bombardier CSeries, embraerach E-Jet E-2 oraz airbusach A320neo

Program MRJ zebrał łącznie 233 potwierdzone zamówienia, 170 opcji i 24 prawa do zakupów. 

fot. Mitsubishi Aircraft Corporationgość_0dbdc - Profil
gość_0dbdc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie