Musical "Piloci" w teatrze Roma

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
25 maja 2017 08:10
1 komentarz
"Piloci" to pełna emocji musicalowa opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową. Pasazer.com objął musical patronatem medialnym.
Reklama

Wielkie uczucie łączące Jana, młodego polskiego pilota wojskowego i Ninę, warszawską aktorkę kabaretową i piosenkarkę, rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych lat 30. i 40. ubiegłego wieku, przede wszystkim bitwy o Anglię, w której niezwykle doniosłą rolę odegrali polscy piloci.

Nasz reporter rozmawiał z twórcami i aktorami musicalu. Wśród nich znalazł się prawdziwy pilot.

- Mam epizod związany z lataniem, niestety należy on już chyba do przeszłości. Zrobiłem kiedyś licencje pilota turystycznego, z braku czasu uprawnienia wygasły. Ale to fantastyczne hobby i zazdroszczę tym, którzy nadal to robią. Mój epizod z lataniem ułatwił mi prace nad tym projektem z uwagi na znajomość pojęć lotniczych, czy chociażby części w samolotach. To jest opowieść, że piloci którzy walczyli w bitwie o Anglię byli fantastycznymi ludźmi. Ludźmi z krwi i kości, którzy nie tylko potrafili latać - opowiada Michał Wojnarowski, autor tekstów piosenek.

Ostatnio za sterami samolotu usiadł także reżyser musicalu.

- Moja rodzina jest blisko lotnictwa. Brat mojej mamy był pilotem LOT-u, prawie od samego początku kiedy po wojnie zaczęto wykonywać loty pasażerskie. Moja siostra stewardessa. Bracia mojej babci latali w dywizjonie 307. Moim marzeniem zawsze było wsiąść do samolotu i polecieć. I to marzenie się spełniło kilka dni temu. Pokierowałem samolotem z lat 40. Czułem się jak pilot, który walczył w bitwie o Anglie. Przenoszę swoje doznania na aktorów naszego nowego musicalu "Piloci". To nie jest musical historyczny, natomiast przedstawimy na pewno piękną historię. Mogę zdradzić fanom lotnictwa, że na scenie pojawi się samolot Hurricane w skali 1:1 - opowiada Wojciech Kępczyński, reżyser i autor libretta.


- Mam bardzo daleką rodzinę w Londynie i przez nią poznałem kilku lotników. W dzieciństwie również czytałem takie książki jak "Dywizjon 303". Historie polskich pilotów są wspaniałe. W tych historiach jest wszystko to, co jest w polskich mężczyznach pięknego - chłopięcy zapał, prawdziwy patriotyzm, ta walka za wolność. Ten musical zadowoli na pewno szerokie grono odbiorców, w tym fanów lotnictwa. Świetna scenografia, świetne piosenki. Naprawdę warto przyjść na musical "Piloci" - mówi Wojciech Machnicki, aktor.

Musical "Piloci" nie jest opowieścią historyczną, lecz fantazją. Opowiada o życiu pilotów walczących w bitwie o Anglię, ale także o miłości tancerki kabaretowej do jednego z pilotów. Historia jest opowiadana współczesną muzyką. Oprócz gatunków typowo musicalowych, pojawia się także hip-hop czy pop. Orkiestra odpowiedzialna za oprawę muzyczną składa się z 20 osób.


- Musical opowiada o miłości. Jak sama nazwa wskazuje jest dużo latania, dużo samolotów, dużo efektów pirotechnicznych. Jest miłość aktorki kabaretowej do pilota. Sama uwielbiam latać. Uwielbiam być tam na górze. Nawet miałam okazję kiedyś lecieć małym samolotem, niczym w kabinie malucha i było to wspaniałe przeżycie. Loty dla mnie i przebywanie nad chmurami to wolność. Tam czuje się bardzo swobodnie. Szczególnie ekscytujący jest dla mnie moment startu samolotu. Mam nadzieje, że takie coś będzie można odczuć podczas naszego nowego musicalu - powiedziała Zofia Nowakowska, odtwórczyni jednej z trzech głównych ról kobiecych.


Próby muzyczne rozpoczęły się w kwietniu, a od kilku dni trwają już próby reżyserskie. Próby na dużej scenie rozpoczną się w połowie sierpnia. Bardzo zaawansowane są prace nad scenografią i kostiumami, których łącznie będzie kilkaset. Filmy i animacje, stanowiące integralną część inscenizacji, przygotowuje Platige Image.

Premiera zaplanowana jest na 7 października, natomiast od 18 maja w kasach oraz na stronie internetowej teatru można kupować bilety na spektakle zaplanowane do końca roku.

"Piloci" to drugi polski musical na deskach TM ROMA. Pierwszym była "Akademia Pana Kleksa" w roku 2007.


fot. Jakub Bujnik, Teatr Muzyczny ROMA
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_2ba35 2017-10-08 09:54   
gość_2ba35 - Profil gość_2ba35
6
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama