Finnair: Marzec na plusie

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
17 kwietnia 2017 08:30
W marcu Finnair przewiózł 934 tys. pasażerów, o 3,1 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W skali roku współczynnik wypełnienia wzrósł o 1,5 proc.
Reklama

W marcu oferowanie ASK wzrosło o 2,2 proc, podczas gdy ruch pasażerski mierzony w pasażerokilometrach (RPK) wzrósł o 4,1 proc. Marcowy współczynnik wypełnienia LF był o 1,5 proc. wyższy niż rok temu i wyniósł 81 proc. Jak wyjaśnia przewoźnik, wzrosty oferowania mogły by być wyższe, gdyby nie marcowy strajk pracowników lotniska w Helsinkach, który zaowocował odwołaniem 190 lotów i obniżył wzrost oferowania o 1 proc.

Oferowanie na trasach do Azji wzrosło o 3,7 proc, a ruch na tych trasach wzrósł o 8,8 proc. w porównaniu do marcowych danych sprzed roku, dzięki znaczącej poprawie współczynniku wypełnienia na tych lotach. Mniejszy niż zakładany wzrost oferowania na trasach azjatyckich związany jest z zawieszeniem od 11 marca do 2 maja połączeń do Chongqing, co związane jest z brakiem pilotów airbusów A330, którzy przechodzą w tym czasie szkolenia niezbędne do pilotowania airbusów A350.


Oferowanie na trasach amerykańskich spadło o 6,6 proc., a ruch mierzony w pasażerokilometrach (RPK) zmiejszył się o 10,3 proc.

W perspektywie rok do roku oferowanie Finnair na trasach europejskich wzrosło o 1,4 proc. a ruch wzrósł o 1,1 proc. Oferowanie na trasach krajowych wzrosło o 6,4 proc. a ruch wzrósł o 4,7 proc, co było rezultatem zwiększonego zainteresowania podróżami do Północnej Finlandii. Ruch europejski i krajowy został szczególnie dotknięty marcową akcją strajkową pracowników lotniska w Helsinkach.


W marcu 87,8 proc. lotów Finnair przybyło o czasie. Rok temu punktualnych było 88,7 proc. lotów przewoźnika.

Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami, dochód jednostkowy Finnair za pierwszy kwartał tego roku wzrósł o 3,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 6,82 euro.

fot. Piotr Bożyk, Tomasz Śniedziewski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama