IATA: Mocny popyt, rosną wypełnienia

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 kwietnia 2017 09:00
W lutym ruch lotniczy na całym świecie wzrósł o 4,8 proc. Po korekcie o mniejszą liczbę dni w tegorocznym lutym, wzrost wyniósłby 8,6 proc. Samoloty latały wypełnione najlepiej w historii.
Reklama

Zgodnie z danymi Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA) lutowy wzrost wskaźnika RPK był po korekcie o wpływ roku przestępnego 2016 tylko nieznacznie wolniejszy od styczniowego, który wyniósł 8,9 proc. i był najwyższy od pięciu lat. Analitycy IATA podkreślają jednak, że to nie zaskoczenie. Na tak szybkie tempo rozwoju rynku lotniczego wpływ maja przede wszystkim niskie ceny biletów oraz odbicie gospodarcze na całym świecie.

Przewoźnicy zwracają jednak uwagę na bardzo niskie marże (które są o ok. 8 proc. niższe niż rok temu), co przekłada się na ostrożność w zwiększaniu podaży - a to z kolei wpływa na rekordowy wzrost średniego wypełnienia samolotów. W lutym wyniosło ono 79,5 proc., co było najlepszym wynikiem w drugim miesiącu roku w historii pomiarów IATA.

W lutym po raz kolejny liderem wzrostu były linie z Bliskiego Wschodu, które zwiększyły przewozy mierzone RPK o 9,5 proc. (bez korekty o liczbę dni w lutym). Przewoźnicy z Afryki zanotowali wzrost o 7,1 proc., z Europy - o 6,5 proc., z Ameryki Łacińskiej - o 5,9 proc., a z Azji-Pacyfiku - o 5,2 proc. Na tym tle negatywnie wyróżniają się spółki północnoamerykańskie, które zanotowały tylko minimalny wzrost o 0,3 proc.

Spośród poszczególnych kierunków najszybsze wzrosty notowały trasy krajowe w Indiach (17 proc.) i Rosji (13,3 proc.), a także loty międzynarodowe między Bliskim Wschodem a Ameryką Północną.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama