×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IATA: Mocny popyt, rosną wypełnienia


W lutym ruch lotniczy na całym świecie wzrósł o 4,8 proc. Po korekcie o mniejszą liczbę dni w tegorocznym lutym, wzrost wyniósłby 8,6 proc. Samoloty latały wypełnione najlepiej w historii.Zgodnie z danymi Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA) lutowy wzrost wskaźnika RPK był po korekcie o wpływ roku przestępnego 2016 tylko nieznacznie wolniejszy od styczniowego, który wyniósł 8,9 proc. i był najwyższy od pięciu lat. Analitycy IATA podkreślają jednak, że to nie zaskoczenie. Na tak szybkie tempo rozwoju rynku lotniczego wpływ maja przede wszystkim niskie ceny biletów oraz odbicie gospodarcze na całym świecie. 

Przewoźnicy zwracają jednak uwagę na bardzo niskie marże (które są o ok. 8 proc. niższe niż rok temu), co przekłada się na ostrożność w zwiększaniu podaży - a to z kolei wpływa na rekordowy wzrost średniego wypełnienia samolotów. W lutym wyniosło ono 79,5 proc., co było najlepszym wynikiem w drugim miesiącu roku w historii pomiarów IATA. 

W lutym po raz kolejny liderem wzrostu były linie z Bliskiego Wschodu, które zwiększyły przewozy mierzone RPK o 9,5 proc. (bez korekty o liczbę dni w lutym). Przewoźnicy z Afryki zanotowali wzrost o 7,1 proc., z Europy - o 6,5 proc., z Ameryki Łacińskiej - o 5,9 proc., a z Azji-Pacyfiku - o 5,2 proc. Na tym tle negatywnie wyróżniają się spółki północnoamerykańskie, które zanotowały tylko minimalny wzrost o 0,3 proc. 

Spośród poszczególnych kierunków najszybsze wzrosty notowały trasy krajowe w Indiach (17 proc.) i Rosji (13,3 proc.), a także loty międzynarodowe między Bliskim Wschodem a Ameryką Północną. gość_2e5b3 - Profil
gość_2e5b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie