Koniec roamingu w Unii

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 kwietnia 2017 11:00
2 komentarze
Od 15 czerwca br. połączenia z telefonów komórkowych z innych państw Unii Europejskiej będą kosztowały tyle samo co krajowe. Parlament Europejski potwierdził odpowiednią zmianę przepisów.
Reklama

Już teraz za połączenia wykonywane z innych państw unijnych oraz za transfer danych w nich płaci się niemal tyle samo, co w kraju. Po zmianie przepisów od 15 czerwca 2016 r. stawki za te usługi mogą być maksymalnie o 5 centów wyższe niż w kraju. Jednak za dwa miesiące nawet ta niewielka dopłata zniknie.

Co ważne, aby skorzystać z nowych zasad nie trzeba będzie podpisywać nowej umowy z operatorem. Dostawcy usług powinni automatycznie zaktualizować cennika od 15 czerwca, a z uwagi na to, że jest to zmiana korzystna dla konsumentów, nie wymaga to spisania nowego dokumentu.

Osoby korzystające w podróży z internetu ucieszy zmiana, która nakłada na operatorów obowiązek uwzględnienia transferu danych w roamingu w przydziale darmowego transferu. Jeśli klient ma umowę z darmowym transferem 4 GB w ciągu miesiąca, to może je wykorzystać we wszystkich krajach Unii.

Parlament Europejski zadbał jednak o to, aby Europejczycy nie zaczęli podpisywać umów z operatorami w najtańszych krajach. Zgodnie z przepisami, operator będzie mógł zażądać od klienta dowodu na mieszkanie lub "stały związek" (np. pracę lub studia) w kraju, w którym kupuje on lub ona kartę SIM. W przypadku braku wykazania takiego związku operator nie ma prawa odmówić sprzedaży karty SIM, ale może ona nie być objęta ofertą darmowego roamingu.

Operatorzy będą też mieli prawo weryfikować, w którym kraju klient korzysta z roamingu. Jeśli w ciągu dowolnych czterech miesięcy telefon będzie częściej wykorzystywany za granicą niż w kraju, to operator ma prawo zacząć pobierać niewielkie opłaty dodatkowe za roaming. Po dwóch miesiącach będzie jednak musiał wysłać klientowi alert, a po czterech miesiącach - pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Dopiero potem będzie możliwe nałożenie dopłat.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_2dc50 2017-04-21 21:38   
gość_2dc50 - Profil gość_2dc50
gość_f99a3 zgadza sie. Ale koszta musza byc takie jak w kraju zamieszkania. Np ja mam all net flat to to samo bedzie tez we wszystkich krajach UE. Technicznie roaming oczywiscie zostaje, ale juz nie trzeba bedzie sie bac, ze internet nas zrujnuje.
gość_f99a3 2017-04-21 20:58   
gość_f99a3 - Profil gość_f99a3
Tytuł jak zwykle wykazuje niewiedzę autora. Żaden koniec roamingu - jeśli juz, to koniec wyższych opłat. Roaming dalej bedzie, co zreszta z treści autor sam przyznaje. No, ale nie ma jak wszechstronny ekspert, który na wszystkim się zna...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama