Chiny chcą szkolić pilotów w Polsce

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
31 marca 2017 07:00
2 komentarze
Nawet pół tysiąca pilotów cywilnych chcą wyszkolić w Polsce Chińczycy. W tej sprawie nawiązany już został pierwszy kontakt z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie - informuje dziennik.pl.
Reklama

- Mamy własne lotnisko, które jest czwartym w Polsce, jeśli chodzi o liczbę operacji lotniczych. Jesteśmy w stanie przyjąć 50 studentów z Chin, w ciągu kilku tygodni polecę tam, by pokazać naszą ofertę - mówi Józef Zając, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Szkoła w Chełmie szkoli obecnie najwięcej pilotów cywilnych w Polsce. W ubiegłym roku ukończyło ją ponad 30 absolwentów. By przyjąć 50 studentów z Chin, uczelnia musiałaby poczynić inwestycje, ale nawet wtedy liczba studentów, którzy mogliby przejść szkolenie byłaby zbyt mała w stosunku do chińskich potrzeb, dlatego nie wykluczone że o szkolenie pilotów z Państwa Środka poproszone byłyby inne szkoły, na przykład Politechnika Rzeszowska.

Oferta z Chin pojawiła się podczas wizyty parlamentarnej wicemarszałka Senatu i parlamentarzystów z Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej w tym kraju.

- Ze strony chińskiej padła taka propozycja, którą przekazałem władzom uczelni w Polsce. Chinom brakuje obecnie ponad półtora tysiąca pilotów - mówi Grzegorz Czelej, wicemarszałek Senatu w rozmowie z dziennikiem.pl

We wrześniu ubiegłego roku Boeing opublikował raport, według którego do 2034 r. rejon Azji-Pacyfiku będzie potrzebował 226 tys. pilotów oraz 238 tys. techników. W tym czasie same Chiny będą potrzebowały 100 tys. pilotów.

Reklama

Ostatnie komentarze

gość_eb0b3 2017-04-02 13:39   
gość_eb0b3 - Profil gość_eb0b3
A dla Polaków już nie starczy miejsca . Tak jak to na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
gość_c735f 2017-03-31 15:29   
gość_c735f - Profil gość_c735f
będą szkolić do latania na drzwiach od stodoły?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama