Dubai Duty Free wycenia straty spowodowane zakazem laptopów

30 marca 2017 11:20
Spółka Dubai Duty Free szacuje, że straci w tym roku 2 mln dolarów z powodu wprowadzenia zakazu wnoszenia w bagażu podręcznych dużych urządzeń elektronicznych przez pasażerów lecących do Stanów.
Reklama
Nowe zarządzenie, niedawno wprowadzone przez władze USA, dotyczące przewoźników odsługujących połączenia z Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Turcji, Maroka, Kuwejtu i Kataru, zabrania zabierania na pokład dużych urządzeń elektronicznych - takich jak laptopy, tablety, aparaty fotograficzne, odtwarzacze DVD i przenośne konsole do gier. W bagażu podręcznym lub przy sobie będzie można mieć jedynie smartfony i niewielkie tablety, a także większe urządzenia przeznaczone do celów medycznych i potrzebne pasażerom w trakcie lotu. Zakaz dotyczy także urządzeń elektronicznych sprzedawanych na lotniskach objętych zakazem, w tym w sklepach duty free, co dla handlowców z tych krajów oznacza spadek obrotów handlowych.

- Zakupy dokonywane przez pasażerów podróżujących do Stanów Zjednoczonych stanowią około 2 proc. sprzedaży prowadzonej przez Dubai Duty Free, której łączna wartość w 2016 r. wynosiła 1,85 mln dolarów. Sprzedaż urządzeń elektronicznych odpowiada za około 5 proc. zakupów dokonywanych przez pasażerów udających się do USA. O ile zakaz nie wpłynie na sprzedaż telefonów i akcesoriów telefonicznych (które stanowią około 55 proc. zakupów dokonywanych przed pasażerów odlatujących do Stanów Zjednoczonych), to szacujemy że zakaz będzie nas kosztował około 2 mln dolarów w utraconych obrotach w ciągu roku - powiedział Ramesh Cidambi, dyrektor operacyjny Dubai Duty Free.

Szacowana strata dotyczy wartości spadku obrotów tylko do końca roku, jednak jak zapowiedzieli urzędnicy amerykańskiej administracji, zakaz wprowadzony został bezterminowo. Zakaz podobny do amerykańskiego, wprowadziły także władze Wielkiej Brytanii, jednak nie dotyczy on lotnisk oraz lotów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zakaz w obecnej formie skrytykowała Międzynarodowa Organizacja Transportu Lotniczego (IATA) i wezwała rządy do pilnego znalezienie alternatywnych rozwiązań do wprowadzonego przez Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię.

fot. Dubai Airports


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy