×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Singapur najlepszym lotniskiem świata


Port lotniczy Changi w Singapurze został po raz piąty z rzędu laureatem nagrody Skytrax dla najlepszego lotniska świata. Po raz pierwszy w pierwszej setce - choć dopiero na 99. miejscu - znalazło się lotnisko w Warszawie.


Nagrody organizacji Skytrax są przyznawane na podstawie ocen pasażerów w kilkudziesięciu kategoriach. Ogłoszenie wyników World Airport Awards 2017 odbyło się podczas corocznych targów Passenger Terminal Expo, które w tym roku mają miejsce w Amsterdamie. 

Jak co roku od 2013 r. tytuł nagrody dla najlepszego lotniska trafił do Singapuru. Port Changi został też nagrodzony za najlepszą rozrywkę w terminalu, a znajdujący się przy nim hotel Crowne Plaza został wybrany najlepszym przylotniskowym hotelem na świecie. 

Kolejne miejsca w rankingu najlepszych lotnisk na świecie zajęły Tokio-Haneda (w 2016 r. - czwarte miejsce), Seul-Incheon (drugie), Monachium (trzecie) i Hongkong (piąte). W czołowej dziesiątce największy awans zanotowało lotnisko w Dosze, które przeskoczyło z dziesiątego miejsca w 2016 r. na szóste w 2017 r. 


W czołowej setce rankingu po raz pierwszy znalazło się polskie lotnisko. Warszawa została sklasyfikowana na 99. lokacie, co stanowiło awans ze 112. rok wcześniej. To jednak nadal najsłabszy wynik spośród wszystkich dużych portów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Tuż przed Lotniskiem Chopina sklasyfikowany został rosyjski Kazań, a pierwszą setkę zamyka lotnisko Pudong w Szanghaju.

Najlepszym lotniskiem obsługującym rocznie ponad 60 mln pasażerów zostało Tokio-Haneda, w kategorii od 50 do 60 mln pasażerów zwyciężył Singapur, od 40 do 50 mln - Monachium, w kategorii od 30 do 40 mln - Doha, od 20 do 30 mln - Zurych, od 10 do 20 mln - Nagoja, od 5 do 10 mln - Cincinnati, a poniżej 5 mln - Londyn-City. 

Najlepszym lotniskiem krajowym zostało uznane Tokio-Haneda przed chińskimi Szanghajem-Hongqiao i Tianjinem, a za najlepszy terminal głosujący pasażerowie uznali terminal 2 w Monachium przez terminalem 5 portu Londyn-Heathrow i terminalem 3 w Singapurze. 

Lotniskiem, które w ciągu roku najbardziej poprawiło swoją pozycję, został port Sukarno-Hatta w indonezyjskiej Dżakarcie. Z kolei za najlepsze lotniskowe sklepy docenione zostało londyńskie Heathrow.

Najlepszym terminalem niskokosztowym został terminal 3 lotniska Tokio-Narita (opisywaliśmy go w "Lądujemy w...") przed terminal 2 w Osace-Kansai oraz terminalem low-costowym w Kuala Lumpur. 


Najlepszą kontrolę bezpieczeństwa ma lotnisko w Kopenhadze, a paszportową - Kuala Lumpur. Za czystość doceniona tokijska Haneda. Port w Honkgongu zwyciężył w kategorii najlepszych lotniskowych restauracji, a Osaka-Kansai zostało docenione za sprawną obsługę bagażu. Za komfort transferów międzynarodowych nagrodę odebrał Seul-Incheon.

W kategoriach regionalnych pierwsze miejsca zajęły również m.in. lotniska w Pekinie (najlepsze międzynarodowe lotnisko w Chinach), Moskwa-Domodiedowo (w krajach WNP), Bombaj (w Azji Środkowej wraz z Indiami) i Vancouver (w Ameryce Północnej). W Europie tytuły trafiły do Londynu-Heathrow (Europa Zachodnia), Monachium (Centralna), Budapesztu (Wschodnia), Madrytu (Południowa) i Helsinek (Północna). Warszawskie lotnisko zajęło trzecie miejsce (za Pragą) w rankingu dla Europy Wschodniej. 

Najlepszym lotniskiem regionalnym na świecie zostało wybrane lotnisko Centrair w Nagoi. W poszczególnych regionach nagrody w tej kategorii zdobyły m.in. Xi'an (Chiny), Hamburg (Europa), Kazań (WNP) i Cincinnati (Ameryka Północna).

Pełne wyniki rankingu są dostępne na stronie Skytrax.

fot. Tomasz Śniedziewskigość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie