Singapur najlepszym lotniskiem świata

15 marca 2017 11:00
2 komentarze
Port lotniczy Changi w Singapurze został po raz piąty z rzędu laureatem nagrody Skytrax dla najlepszego lotniska świata. Po raz pierwszy w pierwszej setce - choć dopiero na 99. miejscu - znalazło się lotnisko w Warszawie.
Reklama
Nagrody organizacji Skytrax są przyznawane na podstawie ocen pasażerów w kilkudziesięciu kategoriach. Ogłoszenie wyników World Airport Awards 2017 odbyło się podczas corocznych targów Passenger Terminal Expo, które w tym roku mają miejsce w Amsterdamie.

Jak co roku od 2013 r. tytuł nagrody dla najlepszego lotniska trafił do Singapuru. Port Changi został też nagrodzony za najlepszą rozrywkę w terminalu, a znajdujący się przy nim hotel Crowne Plaza został wybrany najlepszym przylotniskowym hotelem na świecie.

Kolejne miejsca w rankingu najlepszych lotnisk na świecie zajęły Tokio-Haneda (w 2016 r. - czwarte miejsce), Seul-Incheon (drugie), Monachium (trzecie) i Hongkong (piąte). W czołowej dziesiątce największy awans zanotowało lotnisko w Dosze, które przeskoczyło z dziesiątego miejsca w 2016 r. na szóste w 2017 r.


W czołowej setce rankingu po raz pierwszy znalazło się polskie lotnisko. Warszawa została sklasyfikowana na 99. lokacie, co stanowiło awans ze 112. rok wcześniej. To jednak nadal najsłabszy wynik spośród wszystkich dużych portów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Tuż przed Lotniskiem Chopina sklasyfikowany został rosyjski Kazań, a pierwszą setkę zamyka lotnisko Pudong w Szanghaju.

Najlepszym lotniskiem obsługującym rocznie ponad 60 mln pasażerów zostało Tokio-Haneda, w kategorii od 50 do 60 mln pasażerów zwyciężył Singapur, od 40 do 50 mln - Monachium, w kategorii od 30 do 40 mln - Doha, od 20 do 30 mln - Zurych, od 10 do 20 mln - Nagoja, od 5 do 10 mln - Cincinnati, a poniżej 5 mln - Londyn-City.

Najlepszym lotniskiem krajowym zostało uznane Tokio-Haneda przed chińskimi Szanghajem-Hongqiao i Tianjinem, a za najlepszy terminal głosujący pasażerowie uznali terminal 2 w Monachium przez terminalem 5 portu Londyn-Heathrow i terminalem 3 w Singapurze.

Lotniskiem, które w ciągu roku najbardziej poprawiło swoją pozycję, został port Sukarno-Hatta w indonezyjskiej Dżakarcie. Z kolei za najlepsze lotniskowe sklepy docenione zostało londyńskie Heathrow.

Najlepszym terminalem niskokosztowym został terminal 3 lotniska Tokio-Narita (opisywaliśmy go w "Lądujemy w...") przed terminal 2 w Osace-Kansai oraz terminalem low-costowym w Kuala Lumpur.


Najlepszą kontrolę bezpieczeństwa ma lotnisko w Kopenhadze, a paszportową - Kuala Lumpur. Za czystość doceniona tokijska Haneda. Port w Honkgongu zwyciężył w kategorii najlepszych lotniskowych restauracji, a Osaka-Kansai zostało docenione za sprawną obsługę bagażu. Za komfort transferów międzynarodowych nagrodę odebrał Seul-Incheon.

W kategoriach regionalnych pierwsze miejsca zajęły również m.in. lotniska w Pekinie (najlepsze międzynarodowe lotnisko w Chinach), Moskwa-Domodiedowo (w krajach WNP), Bombaj (w Azji Środkowej wraz z Indiami) i Vancouver (w Ameryce Północnej). W Europie tytuły trafiły do Londynu-Heathrow (Europa Zachodnia), Monachium (Centralna), Budapesztu (Wschodnia), Madrytu (Południowa) i Helsinek (Północna). Warszawskie lotnisko zajęło trzecie miejsce (za Pragą) w rankingu dla Europy Wschodniej.

Najlepszym lotniskiem regionalnym na świecie zostało wybrane lotnisko Centrair w Nagoi. W poszczególnych regionach nagrody w tej kategorii zdobyły m.in. Xi'an (Chiny), Hamburg (Europa), Kazań (WNP) i Cincinnati (Ameryka Północna).

Pełne wyniki rankingu są dostępne na stronie Skytrax.

fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

greg0303 2017-03-16 06:10   
greg0303 - Profil greg0303
W ciągu ostatnich 12 lat lotnisko w Monachium zostały wybrane najlepszym portem lotniczym w Europie 10 razy.

Port lotniczy w Monachium obchodzi swoje 25-lecie w tym roku. W nocy z 16 na 17 maja 1992 roku wszystkie operacje lotnicze zostały przeniesione z lotniska Reim na lotnisko Franz Josef Strauss. Do dnia dzisiejszego osoby uczestniczące w tej operacji są konsultantami przy podobnych przedsięwzięciach na całym świecie. Tak sprawnie zostało to przeprowadzone.
gość_67d25 2017-03-15 13:37   
gość_67d25 - Profil gość_67d25
W 2031 wygra Centralny Port Lotniczy im. Najjaśniejszego Wodza Narodu, Bojownika o Niepodległość, Poległego na Polu Chwały z Zamachu Lotniczym Lecha Kaczyńskiego. A nie żadne tam Chagi.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy