Duty-free może wrócić na trasach do Wielkiej Brytanii

8 marca 2017 09:00
Największe organizacje branżowe w segmencie travel retail zabiegają o przywrócenie możliwości sprzedaży bezcłowej dla pasażerów lecących między Unią Europejską a Wielką Brytanią po Brexicie. Wymaga to jednak licznych zmian w prawie.
Reklama
Jak donosi branżowy portal Moodie Davitt Report, w ubiegłym tygodniu w Londynie odbyło się spotkanie najważniejszych przedstawicieli branżowych organizacji lobbingowych i mediów. Branża travel retail liczy, że po Brexicie uda się przywrócić możliwość sprzedaży produktów bezcłowych, co powinno napędzić wyniki sklepów na lotniskach i promach.

Możliwość handlu duty free w obrębie Unii Europejskiej została zniesiona w 1999 r. Od tego czasu pasażerowie lecący w obrębie wspólnoty kupując alkohol czy kosmetyki na lotniskach płacą cło, przez co ich ceny nie są tak atrakcyjne. Podróżując poza Unię, można te same produkty kupić o nawet kilkanaście procent taniej.

Formalnie możliwość handlu bezcłowego na trasach między Wielką Brytanią a Unią Europejską powinna zostać przywrócona w momencie opuszczenia przez ten kraj wspólnoty. Według Moodie Davitt Report, nie jest to zależne od tego, jakie warunki dalszej współpracy z Unią wynegocjuje Londyn i czy pozostanie członkiem unijnego wspólnego rynku.

W praktyce jest to jednak bardziej skomplikowane, zwłaszcza ze strony brytyjskiej. Wymaga to bowiem zmiany przepisów celnych i podatkowych. Przedstawiciele branży podkreślają, że same zmiany nie są skomplikowane, ale z uwagi na skomplikowaną sytuację związaną z Brexitem, mogą zostać po prostu przeoczone, zwłaszcza w okresie przejściowym. Dlatego branża zamierza podjąć ostrożne wysiłki lobbingowe, skoncentrowane na przedstawianiu rozwoju handlu duty free jako jednym z pozytywnych skutków Brexitu.

Branża zauważa, że kraje pozostające we wspólnocie nie muszą zmieniać przepisów, co może doprowadzić do sytuacji, w której pasażerowie lecący z Unii do Wielkiej Brytanii będą mogli kupować towary bez cła, ale ci podróżujący w drugą stronę - przez jakiś czas nie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy