Wzrost obrotów handlowych na hiszpańskich lotniskach

23 lutego 2017 09:30
Sprzedaż duty free oraz gastronomii na hiszpańskich lotniskach odnotowały dwucyfrowy wzrost w 2016 r. - informuje operator portów lotniczych w tym kraju AENA.
Reklama
Dochód ze sklepów operowanych przez Dufry pod nazwą handlową World Duty Free wzrósł o 13,6 proc. do poziomu 285 mln euro. Za wzrosty obrotów handlowych na hiszpańskich lotniskach odpowiada w dużym stopniu wzrost liczby pasażerów. W 2016 r/ lotniska zarządzane przez AENA (czyli wszystkie najważniejsze w Hiszpanii) obsłużyły o 11 proc. więcej pasażerów niż rok wcześniej, łącznie ponad 230 mln osób. Nie zmieniła się za to średnia suma pieniędzy wydawana przez pasażerów i wynosiła tak samo jak przed rokiem 4,10 euro.

Obroty placówek gastronomicznych wzrosły o 17 proc. do poziomu 155 mln euro. Łącznie wzrost obrotów generowanych przez usługi komercyjne lotnisk wyniósł 10,5 proc i osiągając wartość 940 mln euro. Zdaniem AENA 17 proc. wzrost obrotów placówek gastronomicznych spowodowany jest rozszerzeniem oferty tych placówek po tym, gdy lotniska przeprowadziły modernizacje powierzchni handlowych.

Oferta gastronomiczna hiszpańskich lotnisk obejmuje zarówno popularne marki, takie jak McDonald’s oraz Burger King, Mas que Menos, Costa Coffee, Starbucks, Coffee Republic, Lavazza, Paul, Rodilla, jak i restauracje prowadzone przez szefów kuchni nagrodzonych gwiazdką Michelin: W Madrycie Kirei by Kabuki Ricardo Sanz (w terminalu 1 oraz terminalu 4) and Gastrohub Paco Roncero w terminalu 4; w Barcelonie Porta Gaig and GastroBar by Carles Gaig; w Malaga-Costa del Sol Delibar prowadzony przez Dani Garcia.

World Duty Free posiada 86 placówek na 26 lotniskach zarządzanych przez AENA o łącznej powierzchni około 45 tys. metrów kwadratowych. Sklepy te w ubiegłym roku wygenerowały 28,4 proc. komercyjnych obrotów grupy AENA.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy