Trudny rok dla Swatch Group

16 lutego 2017 09:30
Grupa Swatch poinformowała o 11 proc. spadku sprzedaży grupowych w 2016 roku.
Reklama
Jak tłumaczy firma, do której należą m.in. marki Longines, Tissot oraz Omega, do spadku sprzedaży grupowych do poziomu 7,55 mld franków przyczyniły się zamachy terrorystyczne w Europie. W 2016 r. liczba turystów, szczególnie z Chin, znacząco spadła w porównaniu z rokiem 2015, co spowodowało 10,7-proc. spadek sprzedaży netto zegarków i biżuterii w ubiegłym roku do poziomu 7,31 mld franków.

Firma zanotowała 47-proc. spadek zysków netto do poziomu 593 mln franków w perspektywie rok do roku.

Ogłaszając wyniki za 2016 r. Grupa Swatch wyjaśniała, że "turyści byli w znacznej mierze nieobecni" po atakach terrorystycznych we Francji i w Belgii, sprzedaż spadła także w Niemczech i Szwajcarii, a poziom sprzedaży we Włoszech i Hiszpanii utrzymał się na “relatywnie stabilnym” poziomie.

Jak tłumaczy grupa, spadek liczby turystów z Chin w Europie jest następstwem wprowadzenia wiz biometrycznych dla obywateli Państwa Środka, podczas gdy sankcje nałożone przez Unię Europejską i USA na Rosję doprowadziły do "masowej redukcji" odwiedzających z tamtego regionu.

Bardzo dobrze wyglądała sprzedaż w Wielkiej Brytanii - po decyzji w sprawie Brexitu, Grupa Swatch zanotowała dwucyfrowy wzrost sprzedaży, jednak z mniejszymi niż planowano marżami. Dwucyfrowy wzrost sprzedaży odnotowano także na Bliskim Wschodzie. Dobrze wyglądała sprzedaż w Korei, Chinach, Indonezji, Indiach, Malezji, Japonii i USA.

Swatch Group przewiduje dobre wyniki sprzedaży w 2017 r., wskazując na pozytywne prognozy dotyczące wzrostu turystyki przedstawione przez Tourico Holidays oraz ForwardKeys.

fot. Omega

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy