×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Linie Iran Air odebrały pierwszego airbusa


Linie Iran Air odebrały we środę pierwszego ze 100 zamówionych airbusów. Pierwszym samolotem dostarczonym przewoźnikowi przez producenta z Tuluzy jest airbus A321.


Nowy airbus to pierwszy nowy samolot produkcji zachodniej, który dostarczony został do Iranu po zniesieniu w 2015 r. obowiązujących przez dekady surowych sankcji zabraniających między innymi sprzedawania samolotów pasażerskich do tego kraju. Po raz ostatni Airbus dostarczył Iranowi samolot w 1988 r. - maszyna zastąpiła samolot omyłkowo zestrzelony przez marynarkę USA. 

Farhad Parvaresh, prezes Iran Air, który uczestniczył w środowej ceremonii odbioru maszyny w Tuluzie, powiedział że jest to "słoneczny dzień" dla relacji pomiędzy Iranem i Europą oraz niezapomniany dla lotnictwa w liczącym 80 mln osób narodzie. 

- Gratuluję Iran Air odbioru pierwszego nowego samolotu od wielu lat. Stawiając razem te pierwsze kroki stoimy gotowi wesprzeć rozwój i modernizację Iran Air - powiedział Fabrice Bregier, prezes Airbusa.

Odebrany samolot będzie mógł zabrać na pokład 189 pasażerów i wejdzie do służby już w najbliższą sobotę, obsługując najpopularniejsze trasy krajowe, takie jak z Teheranu do Maszhadu. Iran Air ma nadzieję, że otrzyma jeszcze dwie maszyny przez irańskim nowym rokiem, który rozpoczyna się w marcu i łącznie sześć airbusów A320 w roku kalendarzowym 2017. W tyn roku przewoźnik oczekuje także na dostawę trzech maszyn airbus A330. 


Iran otrzyma także 80 boeingów i lada dzień podpisze umowę z producentem samolotów turbośmigłowych ATR. 

Parvaresh wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone nie zablokują umów na dostawy nowych samolotów do Iranu po tym, gdy władzę obejmie prezydent-elekt Donald Trump, który w kampanii wyborczej krytykował zniesienie sankcji nałożonych na Iran i zapowiadał zmianę tej decyzji. Sprzeciw wobec zniesienia sankcji wyrażali także Republikanie zasiadający w Kongresie USA. Jeżeli Stany Zjednoczone zdecydowałyby się przywrócić sankcje, niemożliwe byłyby także dostawy airbusów, gdyż do ich montażu niezbędne są części produkowane w USA. 

- Do tej pory wszystko odbywało się zgodnie z międzynarodowymi regulacjami i zasadami. Mamy nadzieję, że nic specjalnego nie wydarzy się do końca tego kontraktu - powiedział Parvaresh. 

Dostawy nowych samolotów umożliwią Iranowi wycofanie z eksploatacji starszych maszyn, takich jak fokkery 100, obsługujące trasy krajowe. Flota Iranu złożona jest z jednych z najstarszych na świecie samolotów, do których konserwacji używane były przemycane części zamienne lub produkowane na miejscu substytuty. fot. Airbusgość_a98e9 - Profil
gość_a98e9
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie