×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rusza budowa nowego lotniska w Meksyku


Na początek 2017 r. przewidziano ceremonię wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego lotniska w Meksyku. Otwarcie pierwszego etapu lotniska przewidziane jest na rok 2020.W 2014 r. ogłoszono, że zwycięzcą konkursu na projekt nowego lotniska będzie konsorcjum biur architektonicznych Foster + Partners, kierowane przez jednego z najbardziej uznanych brytyjskich architektów, sir Normana Fostera oraz FR-EE (Fernando Romero Enterprise). Przygotowany przez biura projekt przewidywał stworzenie największego ekologicznie zrównoważonego lotniska na świecie z pojedynczym budynkiem terminala, zużywającym mniej energii i mniej materiałów niż klaster budynków. Dodatkowo terminal będzie wykorzystywał światło słoneczne i naturalną cyrkulację powietrza do regulacji temperatury we wnętrzu. 

W 2016 r. dostarczone zostały dokumenty budowlane, otwarte zostało biuro budowy w miejscu inwestycji oraz rozpisane zostały przetargi na budowę budynków lotniska oraz dróg startowych. Jak podała lokalna prasa w grudniu ubiegłego roku, budowa poprowadzona zostanie przez portugalską firmę budowalaną Mota-Engil. 

Rozpiętość dachu nowego budynku lotniska będzie przekraczała 100 metrów, czyli trzy razy więcej niż rozpiętość dachów większości lotnisk. Maksymalna rozpiętość nowego budynku sięgnie 170 metrów. Konstrukcja dachu stworzona zostanie z prefabrykowanych elementów ze specjalnego, lekkiego szkła oraz stalowych profili - zastosowanie tej technologii umożliwi szybszą budowę oraz wyeliminuje konieczność stosowania rusztowań. 

- Architektura nawiązuje do orła na szczycie skały pożerającego węża, jednego z najwybitniejszych symboli Meksyku, wyrażonego na fladze narodowej. Ogród bujnych kaktusów oznajmia wejście do terminalu z drogą dojazdową wijącą się jak wąż. Sam terminal przypomina orła z rozpostartymi skrzydłami, gotowego by wzbić się do lotu - wyjaśnia Fernando Romero, dyrektor biura FR-EE w rozmowie z magazynem "designboom". 


Więcej informacji na temat nowej inwestycji w filmie promocyjnym przygotowanym przez Foster + Partners. 

fot. Foster + Partnersgość_8daef - Profil
gość_8daef
  

W tym temacie przeczytasz


Brak wiadomości

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie