×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Warszawa jednym z liderów wzrostu w Europie


Lotnisko Chopina było w październiku najszybciej rosnącym lotniskiem w Europie obsługującym ponad 10 mln pasażerów rocznie - wynika z danych europejskiego oddziału organizacji Airports Council International (ACI Europe).


W październiku warszawskie lotnisko obsłużyło 1,16 mln pasażerów - o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Tak wysokiego wzrostu nie miało żadne inne spośród zrzeszonych w ACI Europe lotnisk obsługujących ponad 10 mln pasażerów rocznie. Niemal wszystkie lotniska tej wielkości w Europie są uwzględniane w statystykach. 

Lotnisko Chopina formalnie klasyfikowane jest jako duży port lotniczy (obsługujący od 10 do 25 mln pasażerów rocznie). W tej grupie ma silną konkurencję: wzrost o 19,6 proc. zanotowała Malaga, o 19,5 proc. - Alicante, a o 17,1 proc. - Lizbona. Z danych ACI Europe wynika, że średni wzrost na lotniskach w tym segmencie wielkości wyniósł 8,3 proc. Najsłabszy rezultat w tej grupie odnotowały lotniska w Brukseli (spadek o 3 proc.), Izmirze (-1,9 proc.) i Berlinie-Tegel (-1,5 proc.).

Wolniej rozwijały się duże huby, obsługujące rocznie ponad 25 mln pasażerów. Średnia dla tej grupy to 2,6 proc. wzrostu, a liderami zostały porty lotnicze w Barcelonie (10,9 proc.), Dublinie (9,3 proc.) i Amsterdamie (8,7 proc.). 

Najszybciej rozwijającą się grupą lotnisk były porty średnie o rocznym ruchu od 5 do 10 mln pasażerów. Przeciętnie port lotniczy z tego segmentu zanotował wzrost aż o 10,8 proc. Liderami były lotniska w Larnace (40,4 proc.), Berlinie-Schonefeld (36,9 proc.) i Ibizie (33,3 proc.). 

Lotniska z grupy najmniejszych, o ruchu nieprzekraczającym 5 mln pasażerów rocznie, są najmniej reprezentatywne z uwagi na niską bazę na niektórych lotniskach. W rumuńskiej Oradei ruch wzrósł o niemal 5000 proc., a w Bukareszcie-Baneasa o prawie 900 proc. Średnia dla całej grupy to 8,5 proc. Lotnisko w Krakowie, drugie co do wielkości z polskich portów lotniczych i wiceliderem pod względem tempa wzrostu, zajęło wysokie miejsce dzięki dynamice równej 18,7 proc. 

Wszystkie lotniska zrzeszone w ACI Europe odnotowały w październiku łączny wzrost o 6,1 proc. Dla lotnisk w Unii Europejskiej dynamika była nieco wyższa i sięgnęła 7,1 proc. Z kolei lotniska spoza Unii wciąż notują gorsze rezultaty - wzrost wyniósł 2,7 proc. To efekt m.in. słabego popytu w Turcji, na Ukrainie i w Gruzji.

W kategorii państw najszybszy wzrost w październiku zanotowały Islandia (49 proc.), Czarnogóra (31,2 proc.) i Cypr (30,9 proc.). Wynik Polski (17,8 proc.) jest mało reprezentatywny z uwagi na to, że członkami ACI Europe jest jedynie osiem polskich lotnisk.gość_d88a6 - Profil
gość_d88a6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie