12 milionów pasażerów na Lotnisku Chopina

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
06 grudnia 2016 15:06
13 komentarzy
Po raz pierwszy w swojej historii Lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło 12 milionów pasażerów. W przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej nawet 14 mln - zapewnia dyrektor portu.
Reklama

Jubileuszowym, 12-milionowym pasażerem okazała się pani Anna Stando, która przyleciała do Warszawy z Zurychu na pokładzie szwajcarskich linii lotniczych Swiss. W prezencie otrzymała kartę uprawniającą do rocznego wstępu do salonów Executive Lounge, a także pamiątkowe upominki od przewoźnika.

- To dla nas duże wydarzenie, że po raz pierwszy w historii Lotnisko Chopina przekracza poziom 12 milionów pasażerów obsłużonych w jednym roku. Możemy śmiało mówić, że pod względem wielkości ruchu lotniczego port w Warszawie należy do największych i najważniejszych lotnisk w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział Mariusz Szpikowski, dyrektor Lotniska Chopina.

- Cieszymy się, że 12-milionowy pasażer Lotniska Chopina jest również pasażerem linii SWISS. Stale pracujemy nad zwiększaniem naszej obecności w Polsce i jesteśmy dumni z dobrej współpracy z warszawskim lotniskiem. Gratulacje! – powiedziała Birgit Reischl, odpowiedzialna za Marketing i PR linii SWISS w Austrii i Europie Środkowej.12-milionowy pasażer odprawiony już na początku grudnia to kolejny historyczny rekord warszawskiego portu, ale nie ostatni.

- Ruch na Lotnisku Chopina rośnie bardzo dynamicznie i spodziewamy się, że cały rok 2016 zamkniemy wynikiem powyżej 12,5 mln obsłużonych pasażerów. W przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej - nawet 14 mln – zapowiada Mariusz Szpikowski.

Wzrosty ruchu przekładają się na coraz lepsze wyniki finansowe zarządzającego portem przedsiębiorstwa Porty Lotnicze. Zysk netto szacowany na koniec września tego roku przekroczył 200 mln zł i był aż o 40 proc. wyższy w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Tak dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstwo nie miało od siedmiu lat.

Tak duża dynamika wzrostu skłania do poważnej refleksji na temat przyszłości Lotniska Chopina. Z danych Portów Lotniczych wynika, że szacowana dotąd na 22 – 25 mln pasażerów przepustowość portu jest czysto teoretyczna. Możliwości dalszego rozwoju są natomiast utrudnione.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_93464 2016-12-08 21:04   
gość_93464 - Profil gość_93464
sa bogatsze, bardziej uprzemysłowione i do tego bardziej atrakcyjne turystycznie :)
misiok 2016-12-08 11:34   
misiok - Profil misiok
Czechy nie są ani bogatsze, ani bardziej uprzemysłowione. Praga jest stolicą bardzo atrakcyjną turystycznie.
gość_2382d 2016-12-08 10:05   
gość_2382d - Profil gość_2382d
od paru lat piszecie ze Waw wyprzedzi PRG i zawsze niewiele brakuje. Pamiętajcie , ze PRG także się rozwija a do tego niestety muszę to napisać ale Praga jest stolica bogatszego oraz bardziej uprzemysłowionego pastwa.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama