Wydatki na duty free w Europie maleją

8 listopada 2016 06:19
We wrześniu pasażerowie wydali w sklepach duty free w Europie o 5 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z raportu Global Blue. Liczba transakcji spadła o 10 proc., ale ich średnia wartość wzrosła aż o 5 proc.
Reklama
Wyniki poszczególnych krajów były bardzo zróżnicowane.

W Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost wydatków w sklepach bezcłowych aż o 28 proc., co wynika ze znacznego osłabienia funta. Aż o 25 proc. więcej niż przed rokiem wydawali tam turyści z Chin, którzy stanowią jedną z najważniejszych grup nabywców. Analitycy Global Blue szacują jednak, że takie wzrosty mogą się utrzymać maksymalnie do wiosny. Większość towarów sprzedawanych na brytyjskich lotniskach jest bowiem importowana, co oznacza, że tani funt wpłynie na ich ceny.

Duże wzrosty zanotowały kraje turystyczne - turyści wydali o 18 proc. więcej w Grecji i o 11 proc. więcej na Cyprze. Tylko 1-proc. wzrost odnotowała Hiszpania. Włochy były na minusie - obroty sklepów wolnocłowych spadły o 9 proc.

Największe spadki odnotowały jednak Francja i Niemcy, gdzie przychody sklepów duty free spadły odpowiednio o 23 i 22 proc. Wynika to przede wszystkim ze spadku liczby turystów z Azji.

W Azji wyniki sektora duty free były gorsze. Obroty spadły o 7 proc., liczba transakcji o 3 proc., a średnia wartość transakcji o 4 proc. Spadki zanotowały wszystkie kluczowe kraje regionu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy