×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wydatki na duty free w Europie maleją


We wrześniu pasażerowie wydali w sklepach duty free w Europie o 5 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z raportu Global Blue. Liczba transakcji spadła o 10 proc., ale ich średnia wartość wzrosła aż o 5 proc.Wyniki poszczególnych krajów były bardzo zróżnicowane. 

W Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost wydatków w sklepach bezcłowych aż o 28 proc., co wynika ze znacznego osłabienia funta. Aż o 25 proc. więcej niż przed rokiem wydawali tam turyści z Chin, którzy stanowią jedną z najważniejszych grup nabywców. Analitycy Global Blue szacują jednak, że takie wzrosty mogą się utrzymać maksymalnie do wiosny. Większość towarów sprzedawanych na brytyjskich lotniskach jest bowiem importowana, co oznacza, że tani funt wpłynie na ich ceny. 

Duże wzrosty zanotowały kraje turystyczne - turyści wydali o 18 proc. więcej w Grecji i o 11 proc. więcej na Cyprze. Tylko 1-proc. wzrost odnotowała Hiszpania. Włochy były na minusie - obroty sklepów wolnocłowych spadły o 9 proc. 

Największe spadki odnotowały jednak Francja i Niemcy, gdzie przychody sklepów duty free spadły odpowiednio o 23 i 22 proc. Wynika to przede wszystkim ze spadku liczby turystów z Azji. 

W Azji wyniki sektora duty free były gorsze. Obroty spadły o 7 proc., liczba transakcji o 3 proc., a średnia wartość transakcji o 4 proc. Spadki zanotowały wszystkie kluczowe kraje regionu.gość_90e32 - Profil
gość_90e32
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie