Duty free i travel retail będą rosnąć

2 listopada 2016 06:00
Nawet jeśli handel międzynarodowy spowolni, segmenty duty free i travel retail mają nadal rosnąć - wynika z nowych badań Tax Free World Association (TFWA).
Reklama
Sektor, którego łączna wartość obecnie wyceniana jest na 62 mld dolarów, odnotowywał stabilny wzrost przez ostatnie 6 lat. Co prawda w 2015 r. odnotował spadek, to dane z I kwartału br. wskazują na ponowne wzrosty - informuje organizacja Generation Research. Łącznie sprzedaż wzrosła o 1 proc. w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Sprzedaż w regionie Azji-Pacyfiku, który od dłuższego czasu silnie wpływa na rozwój sektora, wzrosła o 5 proc.

W I kwartale tego roku odnotowano wzrost sprzedaży kosmetyków o 7,8 proc. oraz win i innych alkoholi o 4 proc. Sprzedaż na pokładach promów morskich wzrosła o 6,5 proc., podczas gdy na lotniskach utrzymała się na stabilnym poziomie.

Prezydent TFWA, Erik Juul-Mortensen, powiedział, że dane pozwalają spojrzeć na rozwój sektora z umiarkowanym optymizmem. Prognozy ruchu lotniczego zakładają, że wzrastać będzie liczba osób podróżujących samolotami. Organizacja zrzeszająca porty lotnicze, Airports Council International, przewiduje że liczba podróżnych w ciągu 20 lat wzrośnie z 7,2 mld osób w 2015 r. do 19 mld w 2035 r., co oznacza roczny wzrost na poziomie 5 proc.

Raport Światowej Organizacji Turystyki za 2015 r. ujawnia, że liczba międzynarodowych turystów wzrosła o 4 proc., i osiągnęła rekordową liczbę 1,2 mld., o 50 mln więcej niż w roku 2014. Dane z pierwszej połowy tego roku informujące o 4 proc. wzroście w stosunku do tego samego okresu rok temu pokazują, że wzrosty będą trwały nadal.

- To jest bardzo dobra wiadomość dla naszej branży i wszystko wskazuje że będzie jeszcze lepiej. Jesteśmy znakomitym sektorem, którego stopa wzrostu przez lata była powodem do zazdrości innych handlowców - powiedział Juul-Mortensen.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy