Poznaliśmy nowy samolot dla najważniejszych osób w państwie

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
21 października 2016 14:42
14 komentarzy
Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało mały samolot dla najważniejszych osób w państwie. Polskie VIPy będą podróżowały samolotami Gulfstream G550.
Reklama

Do przetargu ma małe samoloty zgłosili dwaj dostawcy - amerykański koncern General Dynamics oferujący samolot Gulfstream G550 oraz francuska firma Dassault Aviation pragnąca sprzedać samolot Falcon 7X.

Jak poinformowało MON, jedna z ofert nie spełniała warunków formalnych.

- To była oferta francuska firmy Dassault Aviation i była droższa. Druga została złożona przez firmę General Dynamics na samolot Gulfstream G550. Ta oferta spełniła wszystkie wymagania formalne - powiedział wiceminister obrony narodowej, Bartosz Kownacki.

Teraz General Dynamics w ciągu najbliższych dni musi złożyć odpowiednie dokumenty, potwierdzające między innymi, że takim samolotem dysponuje po to by mogły rozpocząć się negocjacje techniczne. Kownacki podkreślił, że prawdopodobnie, wszystko wskazuje na to, że samolot ten pojawi się w Polsce do końca lata przyszłego roku.


Podczas rozmowy z dziennikarzami w Sejmie, wiceminister ujawnił, że cena obu samolotów to około 450 mln złotych.

- Ta różnica między jedną i drugą ofertą była nieduża, ale troszeczkę lepsza była oferta General Dynamics; ale to jest różnica kilku milionów, zawsze diabeł tkwi w szczegółach. - powiedział Kownacki.

W wymaganiach przetargowych MON zastrzegło, że poszukuje dwóch takich samych maszyn o maksymalnej masie startowej do 42,5 t, zdolne z 14 pasażerami i bagażem pokonać dystans co najmniej 5 tys. km. Samoloty mają być dostarczone do połowy listopada 2017 roku. Przy ośmiu pasażerach zasięg ma pozwalać na lot z Warszawy na lotnisko JFK w Nowym Jorku bez międzylądowania. Maszyny muszą być wyposażone w system identyfikacji swój-obcy. Wykonawca ma zapewnić szkolenie personelu latającego i naziemnego oraz pakiet logistyczny.

Samoloty Gulfstream G550 sprzedawane są od 2003 roku, do tej pory koncern General Dynamics dostarczył ponad 500 maszyn tego typu. Maksymalny zasięg G550 to 6,7 tys nm (12,500 km). Samolot produkowany jest w wielu wersjach, w tym jako samolot korporacyjny, samolot militarny do wywiadu elektronicznego, samolot wczesnego ostrzegania oraz samolot do transportu VIP - w tej roli wykorzystywany jest w kilku krajach na świecie.

Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi obecnie także drugi przetarg na samolot dla VIPów, tym razem na samolot średniej wielkości.

fot. Kentaro IEMOTO, flickr

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b89f5 2016-10-23 17:09   
gość_b89f5 - Profil gość_b89f5
Wybor bardz przyzwoity i sluszny ale teraz pora na wieksze maszyny dla prezydenta i jego swity, bo nie wyobrazam sobie zeby takimi malenstwami przemieszczal sie prezydent. Te Gulfstreamy dobre sa do lotow roboczych ale dla pojedynczych ministrow.
gość_f90de 2016-10-23 15:24   
gość_f90de - Profil gość_f90de
ludzie niektórzy-tu nie ma polityki
gość_e659d 2016-10-23 15:14   
gość_e659d - Profil gość_e659d
oprócz tych gulfstreamów niech rząd kupi jeszcze 2 Boeingi Business Jet 737- możnaby dolecieć nim nawet do LAX czy SIN bez międzylądowania, byłby to idealny samolot dla przezydenta i premiera RP, moim zdaniem niepotrzebny jest widebody dla głowy państwa
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama