Kowno: Nowe inwestycje lotniska

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
12 października 2016 12:00
1 komentarz
Już za miesiąc na lotnisku w Kownie rozpocznie się budowa tymczasowych terminali, po to by lotnisko skutecznie przejęło ruch wileńskiego portu lotniczego na czas remontu.
Reklama

Remont drogi startowej lotniska w Wilnie potrwa na przełomie lipca i sierpnia przyszłego roku, na ten czas większość operacji lotniczych stołecznego portu lotniczego na Litwie przejmie Kowno. Przeniesienie operacji na 35 dni remontu potwierdziły linie PLL LOT, a także Austrian Airlines, Brussels Airlines, Finnair, Lufthansa, SAS.

Kowieński port lotniczy już teraz przygotowuje się do tego wydarzenia, gdyż oznacza ono znaczny wzrost ruchu na tym drugim pod względem wielkości ruchu lotnisku Litwy. W tej chwili z lotniska korzystają dwaj przewoźnicy, Ryainair oraz Wizzair, oferując w sumie loty do 19 kierunków. W ubiegłym roku z portu lotniczego w Kownie skorzystało 474 tys pasażerów, podczas gdy z lotniska w Wilnie 3,3 mln.

Aby skutecznie przejąć pasażerów z Wilna, lotnisko w Kownie wybuduje dwa tymczasowe terminale, w których będą się mieścić stanowiska odprawy, ale także pojawi się strefa restauracji i sklepów bezcłowych. Ta inwestycja rozpocznie się już za miesiąc, tak aby mogła być zakończona w przeciągu pół roku, a lotnisko było w pełni gotowe do przejęcia ruchu lotniczego z Wilna 14 lipca. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że prace rekonstrukcyjne terminali mogą pochłonąć 25 mln euro.

Lotnisko pomyślało także o kierowcach - przed przejęciem ruchu z Wilna parking przy porcie lotniczym Kowno powiększy się o 700 stanowisk.

Poza inwestycjami związanymi z czasowym zamknięciem wileńskiego lotniska, Kowno planuje inwestycje przeprowadzane z myślą o długoterminowym rozwoju. Już w tej chwili przy lotnisku powstaje hotel klasy ekonomicznej z 50-60 pokojami. W przyszłości w odległości 200 metrów od lotniska powstanie jedna ze stacji kolejowych kluczowej inwestycji Unii Europejskiej, sieci Rail Baltica.

Jak donosi portal Niebywałe Suwałki, z lotniska w Kownie chętnie korzystają Polacy, szczególnie mieszkańcy Suwalszczyzny i Podlasia podróżujący do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Sprzyja temu dobre skomunikowanie lotniska w Kownie, do którego można dojechać samochodem, autobusem a od czerwca tego roku także pociągiem.

fot. PL Kowno
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

usuniety 2016-10-14 10:19   
usuniety - Profil usuniety
Czeski błąd - lotnisko w Kownie obsłuzyło w 2015 747.284 pasażerów.
zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama