Wilno: W przyszłym roku remont drogi startowej

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
1 września 2016 11:26
1 komentarz
Plany zwiększenia ruchu na lotnisku w Wilnie powodują konieczność remontu drogi startowej. Oznacza to, że podczas przyszłorocznych wakacji port lotniczy będzie zamknięty na miesiąc.
Reklama
W ubiegłym roku lotnisko w Wilnie obsłużyło prawie 3 miliony pasażerów, co staje się wyzwaniem dla drogi startowej w obecnym stanie. Została ona zbudowana w 1958 roku i ostatni raz remont przeszła ponad 20 lat temu.

Modernizacja drogi startowej spowoduje, że port lotniczy w Wilnie zostanie na miesiąc zamknięty, gdyż zdaniem władz lotniska nie możliwy jest wariant, w którym jednocześnie trwają prace naprawcze i prowadzone są ograniczone operacje lotnicze.

- Jest kilka powodów takiej a nie innej przebudowy pasu startowego, mówiąc skrótowo: po prostu przyszedł na to czas. Nie możemy wykonać remontu jakościowo, pracując wyłącznie w nocy, gdyż wówczas jedyne, co moglibyśmy zrobić, to "załatać" pas, ale chciałoby się przeprowadzić głęboką przebudowę - tłumaczył we wcześniejszych wywiadach Artūras Stankevičius dyrektor lotniska.

Prace remontowe na lotnisku wymagają określonych warunków atmosferycznych. Wykonana została więc analiza warunków pogodowych w latach 2012-2014, z której wynika, że najmniej deszczowych dni w Wilnie bywa od połowy lipca do połowy sierpnia, stąd też zgodnie z planem główne prace będą odbywały się od 14 lipca do 17 sierpnia przyszłego roku. Wcześniej rozpocznie się pierwszy etap inwestycji obejmujący remont systemu oświetlenia nawigacyjnego. Całość ma kosztować 25 milionów euro.

Na czas remontu część realizowanych przez Wilno połączeń przejmie lotnisko kowieńskie (poinformował już o tymm. in. Finnair). Wiąże się to m.in. z koniecznością urządzenia dodatkowego terminala, rekonstrukcją peronu i zwiększeniem ilości miejsc parkingowych przy lotnisku w Kownie.

Jak twierdzą władze lotniska, po zakończeniu remontu liczba pasażerów wzrośnie do około 5 milionów rocznie. W tym roku o planach zwiększenia ilości lotów z Wilna informowały linie lotnicze airBaltic. Eksperci uważają jednak, że rozbudowa portu lotniczego wymagałaby przedłużenia drogi startowej, a takiej inwestycji nie ma na razie w planach.

Ostatnie komentarze

gość_c5b84 2016-09-01 11:53   
gość_c5b84 - Profil gość_c5b84
A ja liczyłem że Szymany obsłużą na czas remontu Wilno.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy