×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Chopina: Ułatwienia dla niewidomych i niedowidzących


Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących Lotnisko Chopina zainstalowało cztery mapy dotykowe z planem portu, które mają umożliwić łatwiejsze poruszanie się po terminalu.Projekt, który jest pierwszym tego typu rozwiązaniem na polskich lotniskach, powstał dzięki współpracy Portów Lotniczych z ekspertami z Fundacji Szansa dla Niewidomych.

- Tak zwane terminale tyflograficzne, czyli cztery specjalne dotykowe mapy przestrzeni lotniska, ustawiono przed terminalem lotniska. Można je znaleźć przy wejściu do hali odlotów i na przystanku autobusowym na poziomie odlotów, a także przed halą przylotów oraz na stacji kolejowej - wyjaśnia rzecznik lotniska, Przemysław Przybylski.

Odlewy map dotykowych zostały wykonane z połączenia przezroczystych żywic umieszczonych na kolorowym poddruku, przez co są przyjemne w dotyku, a także wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

- Wszystkie opisy umieszczone na planie wydrukowane są w alfabecie Braille'a. Również dobór kolorów nie jest przypadkowy. Zostały one tak dopasowane, aby osoby słabowidzące, starsze czy cierpiące na daltonizm bez problemu odczytały, co znajduje się na mapach - tłumaczy Przybylski.

Mapa wyposażona jest również w opcję przewodnika głosowego. Użytkownik, po naciśnięciu specjalnego przycisku, może odsłuchać nagrane wskazówki z wyjaśnieniem, jak dojść do najważniejszych miejsc na lotnisku i jak szukać pomocy. Informacje są nagrane w języku polskim i angielskim.

Plany zostały także wyposażone w nadajnik bluetooth, dzięki czemu osoba posiadająca aplikację Your Way będzie mogła odnaleźć je za pomocą swojego smartfona. Your Way to aplikacja umożliwiająca zdalne odtworzenie komunikatów wszystkich planów tyflograficznych w zasięgu. Osoby, które nie posiadają jeszcze aplikacji mogą pobrać ją ze strony producenta albo zeskanować QR kod z jednego z planów tyflograficznych.
gość_860ed - Profil
gość_860ed
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie