Lotnisko Chopina: Ułatwienia dla niewidomych i niedowidzących

4 października 2016 19:21
1 komentarz
Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących Lotnisko Chopina zainstalowało cztery mapy dotykowe z planem portu, które mają umożliwić łatwiejsze poruszanie się po terminalu.
Reklama
Projekt, który jest pierwszym tego typu rozwiązaniem na polskich lotniskach, powstał dzięki współpracy Portów Lotniczych z ekspertami z Fundacji Szansa dla Niewidomych.

- Tak zwane terminale tyflograficzne, czyli cztery specjalne dotykowe mapy przestrzeni lotniska, ustawiono przed terminalem lotniska. Można je znaleźć przy wejściu do hali odlotów i na przystanku autobusowym na poziomie odlotów, a także przed halą przylotów oraz na stacji kolejowej - wyjaśnia rzecznik lotniska, Przemysław Przybylski.

Odlewy map dotykowych zostały wykonane z połączenia przezroczystych żywic umieszczonych na kolorowym poddruku, przez co są przyjemne w dotyku, a także wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

- Wszystkie opisy umieszczone na planie wydrukowane są w alfabecie Braille'a. Również dobór kolorów nie jest przypadkowy. Zostały one tak dopasowane, aby osoby słabowidzące, starsze czy cierpiące na daltonizm bez problemu odczytały, co znajduje się na mapach - tłumaczy Przybylski.

Mapa wyposażona jest również w opcję przewodnika głosowego. Użytkownik, po naciśnięciu specjalnego przycisku, może odsłuchać nagrane wskazówki z wyjaśnieniem, jak dojść do najważniejszych miejsc na lotnisku i jak szukać pomocy. Informacje są nagrane w języku polskim i angielskim.

Plany zostały także wyposażone w nadajnik bluetooth, dzięki czemu osoba posiadająca aplikację Your Way będzie mogła odnaleźć je za pomocą swojego smartfona. Your Way to aplikacja umożliwiająca zdalne odtworzenie komunikatów wszystkich planów tyflograficznych w zasięgu. Osoby, które nie posiadają jeszcze aplikacji mogą pobrać ją ze strony producenta albo zeskanować QR kod z jednego z planów tyflograficznych.

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2016-10-04 20:00   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Jestem wyjątkowo wyczulony na osoby które nie do końca są wstanie wszystko zrobić same. Czy to stomicy , czy tak jak w tym przypadku trzeba ułatwić im życie w przestrzeni publicznej którymi również są lotniska. I cieszę się bardzo że ,, moje" lotnisko jest liderem w Polsce w tych tematach. Sprawdzałem lotniska w Europie Środkowo- Wschodniej , tu lotnisko Chopina jest wzorem do naśladowania.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy