Zadowoleni pasażerowie wydają więcej na lotniskach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
27 sierpnia 2016 08:53
4 komentarze
Lotniskom opłaca się inwestować w rozwiązania poprawiające komfort pasażerów. Każdy wzrost poziomu satysfakcji o 1 proc. przekłada się bowiem na wydatki w lotniskowych sklepach wyższe o 1,5 proc.
Reklama

Związek poziomu zadowolenia pasażerów z wydatkami w lotniskowych sklepach zbadali analitycy ACI World, organizacji zrzeszającej większość portów lotniczych na świecie. Dane zostały zebrane w ankietach, przepytano ponad 550 tys. pasażerów na 300 lotniskach na całym świecie.

Wyniki analizy opublikowane w pracy "Does passenger satisfaction increase airport non-aeronautical revenue? A comprehensive assessment" wskazują, że poziom satysfakcji pasażerów wpływa na wydatki bardziej niż sama liczba podróżnych czy powierzchnia handlowa.

Analitycy ACI ocenili, że każdy 1 proc. poprawy w rankingu ACI Airport Service Quality to o 1,5 proc. wyższe wydatki - to z kolei przekłada się na wyższe czynsze i prowizje dla zarządzającego lotniskiem.

- Oczywiście, każde lotnisko ma wyjątkową sytuację pod względem czynników określających jego program inwestycyjny, ale tradycyjnie porty koncentrowały się na zwiększeniu ruchu pasażerskiego oraz powiększaniu strefy handlowej. Teraz widzimy jednak, że optymalnym sposobem inwestowania może być taki, który podnosi poziom satysfakcji pasażerów - skomentowała Angela Gittens, dyrektorka generalna ACI World.

Pełen dokument opublikowany przez ACI World jest dostępny odpłatnie na stronie organizacji.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-08-29 12:25   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Lotniska coraz bardziej rozbudowują strefy handlowe. Na wielu lotniskach to spory punkt dochodów .
malin 2016-08-29 11:39   
malin - Profil malin
A z drugiej strony tak pisząc na serio to właściwie truizm, ale dobrze sobie z niego zdać sprawę. Człowiek chce mieć wygodnie. Faktycznie niewiele wyniknie z tego, że terminal będzie ogromny i wielkie sklepy, jeżeli będzie kolejka przy kontroli bezpieczeństwa i potem bieg do bramki = zero zakupów.
malin 2016-08-29 11:35   
malin - Profil malin
"Klient w krawacie jest mniej awanturujący się"
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama