Kara dla Enter Air w Paryżu. Ponad milion euro

19 sierpnia 2016 11:25
14 komentarzy
Naruszanie nocnych norm hałasu i zaleganie z płaceniem kar doprowadziły do zatrzymania samolotu Enter Air w porcie lotniczym Paris Charles de Gaulle. Według linii opłata nałożona na Enter Air przez francuskich urzędników jest niewłaściwa.
Reklama
Jak podają władze francuskiego urzędu kontrolującego hałas na lotniskach Autorité de Contrôle Des Nuisances Sonores Aéroportuaires (ACNUSA) w latach 2013-2014 na paryskim lotnisku odnotowano 83 naruszenia przepisów dotyczące nocnych operacji wykonywanych pomiędzy godzinami 22:00 wieczorem oraz 5:00 rano. ze strony polskiego przewoźnika Enter Air posiada na lotnisku w Paryżu jedną ze swoich zagranicznych baz operacyjnych.

Łączne kary dla Enter Air wyniosły ponad 1,1 mln euro. Według ACNUSA polski przewoźnik przez długi czas uchylał się od zapłaty tych kar pomimo ponawianych wezwań do zapłaty, stąd też francuski urząd wystąpił na drogę prawną i uzyskał nakaz zatrzymania polskiego samolotu na poczet uiszczenia przez Enter Air zaległych zobowiązań, wykorzystując fakt że boeing 737-800 należy bezpośrednio do polskiego przewoźnika. Tym razem Enter Air nie zwlekał z zapłatą zaległych kar i samolot został zwolniony po pięciu godzinach. Informację o zatrzymaniu samolotu potwierdza przewoźnik w przesłanym Pasazer.com oświadczeniu.

- W środę, 10 sierpnia na lotnisku w Paryżu miało miejsce chwilowe zatrzymanie samolotu Enter Air. Sprawa została szybko wyjaśniona, a samolot po kilku godzinach wrócił do wykonywania połączeń - czytamy w oświadczeniu.


Polski przewoźnik nie zgadza się z decyzją francuskiego urzędu i zapowiada odwołanie.

- Opłata nałożona na Enter Air przez francuskich urzędników jest niewłaściwa. Odwołujemy się od tej decyzji. Jesteśmy przekonani, że sprawa będzie miała pozytywne dla nas zakończenie - zapewniają w rozmowie z Pasazer.com przedstawiciele linii.

Francuskie regulacje prawne obowiązujące od 2003 roku stanowią, że nocne operacje lotnicze w porcie Paris Charles de Gaulle są zabronione, za wyjątkiem ściśle określonej liczby operacji wykonywanych przez przewoźników posiadających nocne sloty, oficjalnych lotów rządowych, misji wojskowych lub medycznych oraz nagłych wypadków związanych z zagrożeniem życia lub bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Zakaz obowiązuje przekierowania operacyjne lotów z portu Paris Orly. Naruszenie tego zakazu skutkuje koniecznością informowania przez lotnisko organu kontrolującego hałas, ACNUSA.

Kara 1,1 mln euro może być dla linii dotkliwa finansowo,. W całym roku 2015 skonsolidowany zysk netto Enter Air wynosił niecałe osiem milionów euro (33,78 mln zł) licząc dzisiejszym kursem wymiany, a zysk operacyjny 13,1 mln euro (56,39 mln zł). Co więcej kara mogła być trzykrotnie wyższa gdyby francuskie władze każde z 83 naruszeń, które jak twierdzą popełnił polski przewoźnik, zdecydowały się ukarać najwyższą kwotą, czyli 40 tyś euro.

Jedna trzecia przychodów przewoźnika pochodzi z operacji świadczonych na rzecz zagranicznych zleceniodawców.

Dla Enter Air równie dotkliwa, choć trudna do oszacowania, może być strata wizerunkowa. ACNUSA informuje, że aż 159 przewoźników zalega z zapłatami podobnych kwot kar i nie wyklucza, że zastosuje wobec tych przewoźników taką samą procedurę jaką zastosował wobec Enter Air.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_39c5b 2016-08-23 14:27   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
" Podobno sa sloty ale tak nieudolnie nadzorowane obecnie ze latają jak im sie podoba." podobno nie powinieneś komentować sytuacji o których nie masz bladego pojęcia...
lysypiotr76 2016-08-22 12:18   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Linia w oficjalnym stanowisku podkres że to nie kara a jedynie ..........opłata za hałas .A na giełdzie akcje spółki ostro lecą na dół.
gość_cd8aa 2016-08-22 12:06   
gość_cd8aa - Profil gość_cd8aa
Jakie argumenty ma Enter Air na swoją obronę?
Czyżby Francuzi źle coś policzyli?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy