LATAM z olbrzymią stratą

12 sierpnia 2016 10:19
LATAM Airlines, największe linie lotnicze Ameryki Południowej, zanotowały w II kwartale stratę w wysokości 92 milionów dolarów, znacznie wyższą niż zakładały prognozy.
Reklama
Analitycy opierający się na przewidywaniach Reutersa spodziewali się straty w wysokości 20 milionów dolarów. II kwartał uznawany jest w regionie za trudną dla biznesu lotniczego porę roku - w tym samym czasie rok temu spółka odnotowała stratę 50 milionów dolarów.

Wartość sprzedaży biletów w II kwartale 2016 r. wynosiła 2,1 mld dolarów w porównaniu z 2,4 mld dolarów w tym samym okresie rok temu. Łącznie w pierwszym półroczu 2016 r. sprzedaż biletów przyniosła przewoźnikowi 10 mln dolarów zysku.

Linie LATAM odnotowywały straty od momentu powstania w 2012 r. W dużej mierze za problemy odpowiada dawna linia TAM, czyli brazylijska część koncernu - w kraju tym panuje kryzys, a notowania waluty są bardzo niekorzystne dla firmy. To właśnie poprawa wyników brazylijskiej gospodarki obecnie pogrążonej w kryzysie ma zdaniem ekspertów szansę poprawić wyniki przedsiębiorstwa.

Poza sytuacją makroekonomiczną w regionie spółka tłumaczy słabe wyniki finansowe rosnącą konkurencją na trasach międzynarodowych, wymuszającą obniżanie cen biletów.

LATAM zmniejsza oferowania na trasach do i wewnątrz Brazylii koncentrując się na bardziej stabilnych i dochodowych trasach międzynarodowych oraz kontynuuje rozbudowę hubu w Limie. Dodatkowo linie zapowiedziały koncentrowanie się na wprowadzaniu innowacji w operacjach, poprawie sprzedaży usług dodatkowych, kontynuowaniu wcześniej ogłoszonych planów redukcji floty oraz obniżaniu kosztów. To wszystko ma spowodować, że w dłuższej perspektywie połączenia krajowe staną się dochodowe.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy