×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lufthansa odkupuje trasy od airberlin


Lufthansa może przejąć trasy i do 40 samolotów wraz z załogami od airberlin – informuje niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt". W ten sposób chce przyspieszyć rozwój Eurowings.


Na przejęciu mogliby skorzystać obydwaj przewoźnicy. Lufthansa dzięki nowym trasom i samolotom mogłaby przyspieszyć rozwój niskokosztowego oddziału Eurowings. Z kolei airberlin, od dawna znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, mógłby zyskać nieco kapitału. "Handelsblatt" informuje, że rozmowy toczą się bezpośrednio pomiędzy Lufthansą a Etihad Airways, największym akcjonariuszem airberlin. Linia z Abu Zabi ma 29,2 proc. udziałów w niemieckiej spółce. Żadna z zainteresowanych stron nie komentuje tych doniesień.

Według dziennika Lufthansa jest zainteresowana przejęciem wszystkich tras rywala z niemieckich lotnisk poza Berlinem-Tegel i Düsseldorfem, czyli głównymi bazami airberlin. Samoloty tego przewoźnika stacjonują również m.in. w Monachium, Kolonii-Bonn, Hamburgu, Norymberdze, Stuttgarcie i Lipsku-Halle.

Dziennikarze „Handelsblatt” zwracają jednak uwagę, że tak duże przejęcie wzbudziłoby zastrzeżenia urzędów antymonopolowych. Wiele lotnisk w Niemczech zostałoby wtedy zdominowanych przez Lufthansę. Dziennik przypomina, że po przejęciu Austrian Airlines w 2009 r. niemiecka grupa musiała zrezygnować z obsługi 19 tras, aby otworzyć rynek dla innych graczy.

Etihad Airways są pod presją, by znaleźć sposób na przywrócenie rentowności airberlin lub by sprzedać spółkę. Arabski inwestor stał się największym udziałowcem niemieckiej linii w grudniu 2011 r. airberlin zanotował minimalny zysk w wysokości 6,8 mln euro w 2012 r., ale potem cały czas ma stratę: 315,5 mln euro w 2013 r., 376,7 mln euro w 2014 r. i 446,6 mln euro w 2015 r. Przewoźnikowi nie pomogła zmiana prezesa na Stefana Pichlera w marcu 2015 r. ani drastyczne ograniczenie oferowania od tego czasu. W I kwartale 2016 r. przewoźnik stracił 182,3 mln euro.

Z kolei Lufthansa mogłaby w ten sposób pozyskać samoloty wraz z załogami niezbędne do szybszego rozwoju Eurowings. Ten niskokosztowy przewoźnik jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. W I kwartale 2016 r. spółka miała stratę EBITDA na poziomie 73 mln euro.

 
gość_c185c - Profil
gość_c185c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie