NIK o Eurolocie: Wszystko było źle

18 czerwca 2016 11:57
10 komentarzy
Działania państwa w celu ratowania Eurolotu były nieskuteczne, współpraca z LOT-em nie funkcjonowała poprawnie, a umowa z 4You Airlines przyniosła ogromne straty. NIK opublikowała niezwykle krytyczny raport z kontroli nadzoru nad upadłym przewoźnikiem.
Reklama
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę ostatnich lat Eurolotu na wniosek posłów. Jej wyniki są miażdżące pod każdym względem. Pasazer.com wielokrotnie pisał o fatalnych wynikach finansowych Eurolotu, inżynierii finansowej stosowanej do utrzymania linii przy życiu i błędach popełnianych przy budowie siatki własnej linii.

- NIK ocenia negatywnie działania zarządu Eurolotu, który nie zrealizował skutecznie procesu naprawczego spółki. Natomiast minister skarbu państwa, dysponując bieżącymi informacjami o stale pogarszającej się sytuacji finansowej tej spółki, podejmował działania które nie przyniosły oczekiwanych efektów. Spółka nie rozwinęła zakładanej liczby własnych połączeń lotniczych, a ze współpracy wycofał się jej główny kontrahent, czyli PLL LOT. Dodatkowo umowa czarterowa z 4You, zamiast zysku, przyniosła ogromne straty. To wszystko spowodowało, że w marcu 2015 r. ogłoszono upadłość Eurolotu - czytamy w komunikacie prasowym Izby.

NIK zwraca uwagę na błędy popełnione w roku 2011 r. Eurolot kupił wtedy nowe samoloty bombardier Q400 (co Izba uznała za uzasadnione), rozwijał siatkę połączeń własnych i stawiał na czartery oraz rozwój na rynkach europejskich. NIK uznała, że strategia spółki była nierealnie optymistyczna.

- Przyjęte przez zarząd i zaakceptowane przez radę nadzorczą założenia biznes planu na lata 2012-2023 zakładały m.in. w 2013 r. ponad dwukrotny wzrost liczby rejsów siatki własnej przy ponad trzykrotnym wzroście liczby pasażerów. Kolejna wersja tego planu na lata 2013-2023 zakładała w 2014 r. prawie trzykrotny wzrost liczby pasażerów i połączeń. Założenia te były akceptowane przez radę nadzorczą i ministra skarbu pomimo, iż w biznesplanach wskazywano, że budowanie siatki połączeń trwa od dwóch do trzech lat. Jednak z powodu przeszacowania możliwości rozwoju połączeń i braku środków na spłaty rat za samoloty Q400 plany te nie powiodły się - czytamy w raporcie pokontrolnym.

NIK dodaje, że działalność operacyjna Eurolotu była wtedy oparta na błędnej polityce biznesowej. Przewoźnik nie miał doświadczenia w obsłudze własnych połączeń, a do tego musiał mierzyć się z mocną konkurencją ze strony linii niskokosztowych. Przy kalkulacji rentowności połączeń wzięto pod uwagę tylko koszty bezpośrednie, a cała siatka nie była przygotowana profesjonalnie.

To doprowadziło do bankructwa Eurolotu na początku 2015 r. NIK zwraca uwagę, że przesłanki do postawienia spółki w stan upadłości były już rok wcześniej - po tym, jak spółka w 2013 r. straciła 55 mln zł netto.

Działania podjęte w 2014 r. w celu ratowania finansów linii okazały się nieskuteczne. Eurolot nie zwiększył skali przewozów dla LOT-u, które stanowiły główne źródło przychodów, bo większy przewoźnik został objęty ograniczeniami Komisji Europejskiej i ciął siatkę połączeń. Trasy własne Eurolotu były nierentowne, a próba wejścia na rynek czarterowy we współpracy z 4You Airlines nie tylko przyniosła straty, ale i była robiona w amatorski sposób.

- Trwająca od maja do sierpnia 2014 r. współpraca Eurolot ze spółką 4You zakończyła się stratą w wysokości 15,5 mln zł, powstałą w wyniku zaprzestania w połowie sierpnia 2014 r. regulowania należności za faktury obejmujące usługi świadczone przez Eurolot. Umowa z 4You została zawarta przez ówczesnego prezesa [Tomasza Balcerzaka - red.] bez wymaganej statutem uchwały zarządu - pisze NIK.

Kontrolerzy zwracają uwagę, że Eurolot wykonywał umowę zgodnie z ustalonym podziałem kompetencji, ale nie był organizacyjnie przygotowany do bieżącego rozliczania rzeczywistych kosztów realizacji umowy z 4You. W umowie pomiędzy spółkami nie było szczegółowych zapisów zabezpieczających jej realizację. Zabezpieczenie w formie przedpłat na loty czarterowe pokrywało tylko ewentualne koszty związane z danym lotem, a nie uwzględniało innych kosztów - dodaje NIK.

Choć NIK dostrzega potrzebę przeprowadzenia wymiany floty Eurolotu, zwraca uwagę na błędy popełnione w trakcie tego procesu - głównie wynikające z trudnej sytuacji finansowej linii. Ponieważ Eurolotu nie było stać na bieżące regulowanie rat leasingowych za bombardiery Q400, ich leasingi zostały skrócone, a prawie 77 mln zł na rezerwy remontowe pozostały u leasingodawcy i stanowiły dodatkowy koszt Eurolotu. Straty przyniosły też dwa ATR-y kupione w 2011 r. w celu zwiększenia floty do obsługi własnej siatki połączeń. Eurolot kupił je za 24,9 mln zł. Zostały one potem objęte odpisami aktualizującymi w łącznej wysokości 17,5 mln zł, a cena ich sprzedaży w 2014 r. wyniosła razem 6,6 mln zł.

NIK zwraca też uwagę, że choć w Ministerstwie Skarbu Państwa działał zespół ds. restrukturyzacji spółek lotniczych, to był on skoncentrowany wyłącznie na problemach LOT-u. Zignorowano potencjalny wpływ sytuacji w Locie na Eurolot.

Cały raport pokontrolny jest dostępny na stronie NIK-u (plik pdf).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-06-23 19:34   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
gość_39c5b K2 kompletnie oderwało się od rzeczywistości . Latało na własny rozrachunek , nawet wiedząc że to będzie kierunek nieopłacalny . Te loty z niektórych portów regionalnych dublowały się z LOT-em. Jedynie pasażerowie mogli być zadowoleni. Ale skoro upierasz się że było ok . Trudno . K2 miał wizję , ale niezależności . LOT nie protestował , więc podpisywali umowy np.z 4 You Airlines . te księżycowe plany często weryfikował rynek . Połączenie otwierano , a po kilku tygodniach zamykano . Jeśli uważasz że tak zarządzana firma miała rację bytu , to trudno . Pozostań przy swoim zdaniu. Nik nie pozostawił suchej nitki na K2 zobacz link
gość_39c5b 2016-06-23 15:27   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
a masz pojęcie jak był zarządzany ELO? jak tam budowano wizję siatki? przeczytałeś raport NIK? jedyną wizją ELO była współpraca z LOT tyle i tylko tyle.
A to nie wizja polskich lotnisk tylko wielu wielu w Europie. jeśli nie dopłacają to dają zniżki 99% albo stosują inne chwyty byle mieć ruch. poprzeglądaj cenniki brytyjskich, francuskich czy niemieckich lotnisk. poszukaj na stronach EU tras opłacanych przez kraje/ samorządy, tego jest multum, ale w Polsce boli, bo lata za to Sprint czy LOT.
lysypiotr76 2016-06-22 17:50   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
gość_39c5b - Skoro płaciły lotniska , pasażerowie latali tu i tam a Eurolot upadł. Tak widzisz przyszłość polskich lotnisk ? To nie miało nic wspólnego z ekonomią .
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy