Polska może zyskać 6 mld euro na modernizacji kontroli

15 czerwca 2016 08:31
1 komentarz
Jeśli Polska zmodernizuje system zarządzania kontrolą ruchu lotniczego, do 2035 r. przyniesie to gospodarce 6 mld euro korzyści i doprowadzi do stworzenia 65 tys. nowych miejsc pracy - przekonuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA).
Reklama
Takie stwierdzenie padło na ubiegłotygodniowej konferencji w Rzeszowie, na której spotkali się przedstawiciele polskiego sektora lotniczego. Liczby są oparte o wyliczenia SEO Amsterdam Economics.

Reprezentanci IATA podkreślają, że w całej Europie systemy kontroli ruchu lotniczego wymagają reformy i modernizacji. Brak inwestycji doprowadził do kryzysu, którego skutkami są opóźnienia, zwiększona emisja dwutlenku węgla i ograniczenia przepustowości.

- Bez dalszych inwestycji w infrastrukturę, przestrzeń i ludzi, Polska nie będzie w stanie konkurować na rynku usług kontroli ruchu lotniczego w Europie - przyznaje w rozmowie z Pasazer.com Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Dodaje, że Polska to kraj o jednym z największych natężeń ruchu lotniczego w Europie. Dotyczy to zarówno lotów docelowych, jak i tranzytów - nad Polską przelatuje m.in. duża część rejsów między Europą a Azją Wschodnią. Dlatego potencjalne korzyści dla naszego kraju z modernizacji systemu kontroli ruchu lotniczego są olbrzymie.

- Jeśli rząd potraktuje modernizację kontroli ruchu lotniczego priorytetowo, to potencjalne korzyści są gigantyczne. Do 2035 r. Polska może zyskać 6 mld euro w wyniku rozwoju działalności gospodarczej, która doprowadzi też do powstania 65 tys. nowych miejsc pracy. Polscy klienci odczują poprawę w postaci mniejszej liczby opóźnień, krótszych lotów i większej liczby tras - przekonuje Anca Apahidean, area manager IATA na Europę Wschodnią.

- Widząc konieczność i perspektywę rozwoju, PAŻP od półtora roku całkowicie zmieniła m.in. sposób zarządzania, realizacji inwestycji, czy szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego i informatorów służb żeglugi powietrznej - mówi Karpiński.

Rzecznik PAŻP wylicza w rozmowie z Pasazer.com, że Agencja potroiła w ostatnim czasie nakłady inwestycyjne na modernizację systemu zarządzania ruchem lotniczym. W 2015 r. PAŻP wydała 170 mln zł, w tym ma to być 190 mln zł, a cały pięcioletni plan inwestycyjny ma wartość niemal miliarda złotych.

Inwestycje doprowadziły do skrócenia czasów opóźnień samolotów nad Polską do średnio 10 sek na operację lotniczą. I to mimo tego, że jako kraj graniczny UE i NATO Polska musi obsługiwać duży nieregulowany ruch ze wschodu - dodaje Karpiński.

- Zmieniony został model zarządzania Agencją, usprawniono system szkoleń nowych kontrolerów ruchu lotniczego, systematycznie uzupełniane są braki w tym obszarze; Agencja wprowadziła w marcu br. podział pionowy polskiej przestrzeni powietrznej i realizuje koncepcję Free Route Airspace (FRA). Aktualnie I faza jest w momencie wdrożenia. W 2016 r. wprowadzimy 175 tzw. direct routes, co przyczyni się do skrócenia czasu lotu oraz oszczędności dla linii lotniczych i pasażerów - wylicza Karpiński.

IATA zwraca uwagę, że największy problem jest z wdrażaniem projektu Jednolitego Europejskiego Nieba (Single European Sky) - od kilku lat w tym procesie niewiele się dzieje. To oznacza wymierne straty dla europejskiej i polskiej gospodarki.

- SES to projekt ogólnoeuropejski, ale każdy kraj musi wykonać swoją część, także Polska. Rząd musi opracować narodową strategię dla przestrzeni powietrznej opisującą szczegółowy plan modernizacji. Korzyści z SES zbyt długo pozostają tylko teoretyczne - dodaje Apahidean.

- Agencja jest na etapie dużych zmian mających na celu usprawnienie jej funkcjonowania, w tym w szczególności służb ruchu lotniczego, zwiększenie pojemności przestrzeni powietrznej oraz rozwój systemów nawigacyjnych (CNS) tak, aby Polska oraz PAŻP były konkurencyjne na rynku europejskim i spełniały wymogi SES - mówi Karpiński.

Ostatnie komentarze

gość_61c5a 2016-06-16 18:16   
gość_61c5a - Profil gość_61c5a
nie wiem z czego wynika stwierdzenie, że Polska to kraj o największym ruchu lotniczym w Europie. Wystarczy spojrzeć na flightradar to u nas pojedyncze samoloty a największe skupienie nad Europą Zachodnią, ale może to tylko tak wygląda, kto coś wie?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy