Norwegian ma wstępny certyfikat w Stanach

16 kwietnia 2016 13:07
2 komentarze
Po ponad dwóch latach irlandzki oddział linii Norwegian otrzymał wstępną zgodę amerykańskiego Departamentu Transportu na wykonywanie lotów do Stanów. To umożliwi przewoźnikowi obniżenie kosztów na tych trasach.
Reklama
Norwegian w grudniu 2013 r. złożył aplikację o zezwolenie na wykonywanie lotów do Stanów przez swoją spółkę-córkę zarejestrowaną w Irlandii, Norwegian Air International. Między Europą a USA obowiązuje umowa o wolnym niebie, ale mimo to każda linia musi otrzymać zgody urzędów lotniczych z obydwu stron Atlantyku.

Dla większości linii taka zgoda jest wydawana niemal automatycznie. Norwegian walczy o nią jednak od niemal 2,5 roku.

Na przeszkodzie stanął gwałtowny sprzeciw amerykańskich związków zawodowych sektora lotniczego. Obawiają się one, że dzięki rejestrowaniu spółki w Irlandii - kraju o znacznie niższych kosztach pracy i kapitału niż Norwegia - Norwegian zyska nieuczciwą przewagę na trasach transatlantyckich.

Teraz Departament Transportu przyznał, że z formalnego punktu widzenia Norwegian Air International spełnia wszystkie warunki. Obecne umowy międzynarodowe nie pozwalają bowiem na dyskryminację ze względu na miejsce lub warunki zatrudnienia.


Strony mogą zgłaszać sprzeciw do zezwolenia do 6 maja, a do 13 maja Departament Transportu musi na nie odpowiedzieć. Jeśli przeciwnicy Norwegiana nie znajdą dobrych argumentów, to za miesiąc zgoda na loty irlandzkiej spółki do Stanów będzie już ostateczna.

Norwegian w trakcie walki o zezwolenie od amerykańskiego Departamentu Transportu prosił o wsparcie Komisję Europejską. Jednak mimo pomocy Brukseli, Amerykanie długo przeciągali proces - linia nie otrzymała odmowy, ale bez pozytywnej decyzji nie mogła rozpocząć lotów do Stanów z wykorzystaniem irlandzkiej spółki-córki. Norwegian zastanawiał się też nad możliwością przejęcia innej linii, która ma już takie zezwolenia.

Do tej pory transatlantyckie loty Norwegian obsługuje za pośrednictwem swojej rodzimej, zarejestrowanej w Norwegii spółki. Od niedawna linia ma też brytyjski certyfikat. Jednak z uwagi na najniższe koszty prowadzenia działalności operacyjnej w Irlandii (m.in. dotyczące warunków zatrudnienia załóg oraz podatków za samoloty), przeniesienie tych lotów do irlandzkiej spółki będzie miało bardzo korzystny wpływ na wyniki finansowe linii.

Prawdopodobnie pogorszą się jednak warunki pracy załóg, na co zwracają uwagę m.in. przedstawiciele lokalnego konkurenta Norwegiana, linii SAS. Ta grupa nadal zatrudnia załogi na skandynawskich warunkach, co cieszy się dużym poparciem społecznym w Skandynawii.

W trakcie walki o uzyskanie zezwolenia amerykańskiego Departamentu Transportu, Norwegian przeniósł do irlandzkiej spółki także sporą część tras europejskich, w tym do Warszawy.

fot. Boeing

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2016-04-23 12:18   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Wielu zarzuca NAI że ślizga się po przepisach żeby tanio latać do USA Mam na myśli prawo pracy Ale podobnie robią europejskie linie tzw. tradycyjne Lufthansa zakładając z Turkish - Sun Express Deutschland czy AirFrance z HOP! i KLM z Transavią Tak po prostu obniżają koszty Wszyscy mieli NAI za małą linię dopóki nie zaczęła wchodzić na trasy interkontynentalne czyli trasy ,,zarezerwowane dla gigantów branży lotniczej A w USA nawet odwieczni rywale ramię w ramie zaczęli kombinować jak im utrudnić wejście na ten rynek Na razie przegrali Na szczęście dla pasażerów
greg0303 2016-04-22 19:06   
greg0303 - Profil greg0303
Linie Norwegian planują zamówienie dodatkowych 10 sztuk B787 Dreamliner po otrzymaniu zgody na rozwój w USA. Przewoźnik myśli też o rozpoczęciu lotów z Europy do Republiki Południowej Afryki.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy