×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Będą regularne loty ze Stanów na Kubę


Władze Stanów Zjednoczonych i Kuby doszły do porozumienia w sprawie przywrócenia regularnych połączeń lotniczych między tymi krajami. Po ponad pół wieku pasażerowie będą mogli kupić bilety bezpośrednio w linii lotniczej.


Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie mogłyby ruszyć połączenia. Szczegóły musi teraz ustalić Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) i Departament Transportu. Prawdopodobnie maksymalna liczba lotów zostanie ograniczona do 12 tygodniowo. 

O zezwolenia na rejsy będą ubiegały się wszystkie największe amerykańskie linie: American Airlines, Delta, United, jetBlue, Southwest Airlines i Spirit. Trudno na razie przesądzić, które z nich otrzymają zgody. Na pewno trasy będą obsługiwane z Florydy (w grę wchodzą lotniska Miami, Tampa i Fort Lauderdale), zapewne także z Nowego Jorku i Los Angeles. Nie wiadomo, czy uda się uruchomić połączenia z Waszygtonu, Houston i Atlanty.

Departament Stanu zapowiedział zmianę przepisów równo rok po wznowieniu stosunków dyplomatycznych między Kubą a Stanami Zjednoczonymi. 

Amerykanie wciąż jednak nie będą mogli podróżować na Kubę typowo turystycznie. Aby uzyskać wizę do tego kraju muszą udowodnić, że podróżują np. służbowo, w celach rodzinnych lub by zaangażować się humanitarnie. 

Regularnych połączeń lotniczych ze Stanów Zjednoczonych na Kubę nie ma od wczesnych lat 60. XX wieku. Po rewolucji Fidela Castro i obaleniu wspieranego przez CIA dyktatora Fulgencio Bautisty Waszyngton nałożył na wyspę wyniszczające gospodarczo embargo, które objęło również zakaz podróży.

Od tego czasu między krajami wykonywane były jedynie sporadycznie loty czarterowe. Amerykanie udający się na Kubę najczęściej korzystali z lotnisk w Kanadzie - ten kraj nie nałożył embarga. 

W styczniu, po wznowieniu stosunków dyplomatycznych i ociepleniu relacji między Barackiem Obamą a Raulem Castro, przepisy dotyczące czarterów zostały zliberalizowane. Linie nadal nie mogły sprzedawać biletów bezpośrednio (jedynie przez licencjonowane biura podróży), ale liczba lotów wzrosła. M.in. po raz pierwszy loty do Hawany odbyły się z Los Angeles.


gość_71e4b - Profil
gość_71e4b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie