Będą regularne loty ze Stanów na Kubę

18 grudnia 2015 10:16
1 komentarz
Władze Stanów Zjednoczonych i Kuby doszły do porozumienia w sprawie przywrócenia regularnych połączeń lotniczych między tymi krajami. Po ponad pół wieku pasażerowie będą mogli kupić bilety bezpośrednio w linii lotniczej.
Reklama
Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie mogłyby ruszyć połączenia. Szczegóły musi teraz ustalić Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) i Departament Transportu. Prawdopodobnie maksymalna liczba lotów zostanie ograniczona do 12 tygodniowo.

O zezwolenia na rejsy będą ubiegały się wszystkie największe amerykańskie linie: American Airlines, Delta, United, jetBlue, Southwest Airlines i Spirit. Trudno na razie przesądzić, które z nich otrzymają zgody. Na pewno trasy będą obsługiwane z Florydy (w grę wchodzą lotniska Miami, Tampa i Fort Lauderdale), zapewne także z Nowego Jorku i Los Angeles. Nie wiadomo, czy uda się uruchomić połączenia z Waszygtonu, Houston i Atlanty.

Departament Stanu zapowiedział zmianę przepisów równo rok po wznowieniu stosunków dyplomatycznych między Kubą a Stanami Zjednoczonymi.

Amerykanie wciąż jednak nie będą mogli podróżować na Kubę typowo turystycznie. Aby uzyskać wizę do tego kraju muszą udowodnić, że podróżują np. służbowo, w celach rodzinnych lub by zaangażować się humanitarnie.

Regularnych połączeń lotniczych ze Stanów Zjednoczonych na Kubę nie ma od wczesnych lat 60. XX wieku. Po rewolucji Fidela Castro i obaleniu wspieranego przez CIA dyktatora Fulgencio Bautisty Waszyngton nałożył na wyspę wyniszczające gospodarczo embargo, które objęło również zakaz podróży.

Od tego czasu między krajami wykonywane były jedynie sporadycznie loty czarterowe. Amerykanie udający się na Kubę najczęściej korzystali z lotnisk w Kanadzie - ten kraj nie nałożył embarga.

W styczniu, po wznowieniu stosunków dyplomatycznych i ociepleniu relacji między Barackiem Obamą a Raulem Castro, przepisy dotyczące czarterów zostały zliberalizowane. Linie nadal nie mogły sprzedawać biletów bezpośrednio (jedynie przez licencjonowane biura podróży), ale liczba lotów wzrosła. M.in. po raz pierwszy loty do Hawany odbyły się z Los Angeles.

Ostatnie komentarze

jjemiolo 2015-12-18 22:01   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Czas najwyzszy. To sie teraz linie beda bic kto pierwszy. Na pewno inne kraje Karaibow nie sa zadowolone z normalizacji bo to zabierzez czesc amerykanskiego rynku od nich, chocby ze zwyklej ciekawosci przez jakis czas. Podobny trend byl w Europie Srodkowej jakies 20 lat temu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy